Beyaz eşya zamlandı, ÖTV yansımadı
Basın Bülteni
03 Mar, 2017 12:32
Beyaz eşya zamlandı, ÖTV yansımadı
Türkiye’nin ilk karşılaştırmalı alışveriş sitesi Akakçe’den alınan verilere göre, ÖTV indiriminden sonra beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde 200 TL’ye varan fiyat artışları yaşandı.

Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 3 Şubat 2017 tarihinde yürürlüğe giren beyaz eşya ve küçük ev aletlerinde ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimi uygulaması, beklenenin aksine, piyasada fiyatları artırdı.

2017 yılının ilk ayında görülen büyük kur dalgalanmalarından olumsuz etkilenen beyaz eşya sektörü, Bakanlar Kurulu’nu harekete geçirdi ve 3 Şubat itibariyle beyaz eşyalarda ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) indirimi başladı. Küçük ev aletleri de bu indirim kapsamına alındı. Bu iki kategorinin tüm ürünlerindeki yüzde 6.7’lik ÖTV indirimi 30 Nisan’a kadar sıfırlandı. Ancak fiyatlar düşmedi, aksine yükseldi.

Şubat ayının ilk günlerinde uygulamaya konan ÖTV indirimi piyasayı hareketlendirse de, aslında tüketicilere pek yaramadı. ÖTV indiriminin fiyatlara zam olarak yansıması ile ilgili konuşan Akakçe Genel Müdürü Koray Karataş, “ÖTV indiriminin beyaz eşya ve küçük ev aletlerinin tamamına ayniyle henüz yansıyamamış olduğunu görüyoruz.  Bunun nedenleri arasında yüksek kur hareketliliği ve halen stokta bulunan ürünlerle ilgili maliyet yapıları olabilir. Bu faktörlerin yanı sıra, tüm kanal boyunca bu tür düzenlemelerin tam olarak yansıması zaman alabilir” dedi.

En fazla fiyat artışı buzdolabında

Akakçe’den alınan verilere göre, ÖTV indirimi başladıktan sonra, bulaşık makinesi fiyatları en az 10 TL en fazla 70 TL arttı. Platformun popüler ürünlerinden 8 programlı bir bulaşık makinesinin ÖTV indirimi öncesi etiket fiyatı 1.469 TL iken, indirim sonrasında bu fiyat, 1.539 TL’yi buldu. Bir başka deyişle, ürünün fiyatı 70 TL arttı.

Çamaşır makinesi kategorisindeki ürünlerde, ÖTV indirimi öncesi ve sonrası fiyatlarda minumum 29 TL, maksimum 207 TL’lik bir artış dikkat çekti. Tüketiciler tarafından sıkça tercih edilen 9 kg kapasiteli bir çamaşır makinesi, ÖTV indirimi öncesinde 1.419 TL’ye satılırken, bugün ÖTV indirimine rağmen 98 TL’lik bir fiyat artışıyla 1.517 TL’den alıcı buldu.  

Akakçe verilerine göre, ÖTV indirimi başladıktan sonra buzdolabı fiyatlarında ise en az 23 TL, en fazla 350 TL’lik bir artış yaşandı. Bu kategorinin en çok ilgi gören ürünlerinden No-Frost bir buzdolabının fiyatı, ÖTV indiriminin uygulanmaya başlamasının ardından yaklaşık 202 TL yükseldi.

Türk kahvesi makinesinde en yüksek fiyat artışı 75 TL

ÖTV indiriminin başlamasının ardından fiyatı artış gösteren ürünler, sadece beyaz eşyalarla da sınırlı kalmadı; küçük ev aletleri de bu uygulama sonrasında pahalılaştı. ÖTV indirimi ile birlikte elektrikli süpürgelerin fiyatları en az 5 TL, en fazla 225 TL artarken, Akakçe’de bu kategorinin en çok tercih edilen ürünlerinden toz torbasız bir süpürgenin fiyatı 1.094 TL’den 1.184 TL’ye çıktı.

ÖTV indirimiyle birlikte, ütü fiyatlarında en az 15 TL’lik bir artış görülürken, bu kategoride en yüksek fiyat artışı 140 TL oldu. Piyasanın popüler ürünlerinden olan buhar kazanlı bir ütü, ÖTV indirimi öncesi 519 TL’ye satılırken, ÖTV indiriminin uygulamaya konmasıyla birlikte, 144 TL zamlanarak 663 TL’den alıcı buldu.

Son dönemin en popüler küçük ev aletlerinden Türk kahvesi makinesinde ise, ÖTV indirimi, fiyatları minimum 5 TL, maksimum ise 75 TL artırdı. Akakçe’de bu kategoride en çok tercih edilen ürünlerden olan çift cezveli bir Türk kahvesi makinesinin ÖTV indirimi öncesi fiyatı 530 TL iken, ÖTV indirimi sonrası bu tutar, 69 TL’lik bir artışla 599 TL oldu. 

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
Akakçe

Adres : Silikon Blok, Kat:1, No:17 TEKNOKENT-ODTÜ, 06531, ANKARA

Telefon : 0 (312) 210 12 19

Faks : 0 (312) 210 12 29

Web : http://www.akakce.com

İletişim Yetkilisi
  • Simgenur Güdeberk Simgenur Güdeberk İçerik Uzmanı Detaylar