Susam Sokağı neden kaldırıldı?
Basın Bülteni
15 Ara, 2017 09:44
Susam Sokağı neden kaldırıldı?
Bir dönemin efsane televizyon programı Susam Sokağı’nın Türkiye versiyonunun yapımcısı Yrd. Doç. Dr. Tekin Özertem, CRI TÜRK’te Tülin Tonkuş’un programında Susam Sokağı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Geçmişte TRT’de Çocuk ve Gençlik Programları Müdürlüğü’nde yapımcılık, yönetmenlik, sunuculuk, program-senaryo yazarlığı gibi görevler yürüten, 1989-1991 yılları arasında TRT Ankara Televizyonu Müdürlüğü, 90-94 yıllarında TRT Televizyon Daire Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Tekin Özertem bir dönemin efsanevi televizyon programı Susam Sokağı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Susam Sokağı neden kaldırıldı?

Tekin Özertem, CRI TÜRK’ten Tülin Tonkuş’a Susam Sokağı programının neden kaldırıldığını şu sözlerle anlattı:  “Programı kaldırırlarken Neden ‘yerli değil’ dediler, kendini Türkiye’de Milliyetçi addeden kesimler… Bu nedenle de devamını maalesef engellediler. Netice itibariyle böyle bir programın kaldırılması yazık oldu. Çünkü biz Susam Sokağı’nı Türkiye’ye uyarlıyorduk. Amerika’daki gibi yayınlanmıyordu. Dekoru bile Ankara kalesindeki bir sokaktı hatırlarsanız. Sadece Edi ile Büdü kuklaları ile kum çizgi filmlerini onların arşivinden kullanmıştık. Onun dışında her şeyi Türkiye’ye adapte ettik. Maalesef  ‘Yerli değil’ dediler, bizim de gücümüz yetmedi. O zamanın Genel Müdürü Kerim Aydın Erdem ve onun da bağlı olduğu Aydınlar Ocağı diye bir grup vardır. O grup, bu işin önüne geçti. Tabi bu komplo teorisi… Susam Sokağı’nda yaptığımız ölçümler sonucunda gördük ki; dört yaşındaki çocuklar beş yaş seviyesine geldiler. Türkiye’de doğudaki ve kırsal kesimdeki kadınlar, Susam Sokağı ile okuma-yazma öğrendi. Okul öncesi çocuklar okuma-yazmayı öğrendiler. Ve biz akademisyenlerle oturduk ‘Biz nerde hata yaptık?’ dedik. Amacımız okuma-yazma öğretmek değildi. Susam Sokağı’nın 800 hedefi vardı öğretilmesi gereken; mesela temizlik, el temizliği vs… Dolayısıyla komplo teorisi dediğim şey; sanıyorum Türkiye’nin aydınlanmasını istemeyenlerin bir oyununa gelmiş olsa gerek Susam Sokağı…” diyerek yıllardır saklı kalan bir konuyu gündeme getirdi.

Susam Sokağı TRT ‘ye ne kadara mal oldu?

Tekin Özertem, Tülin Tonkuş’a ilk kez Susam Sokağı programının yapım maliyetini de açıkladı. Özertem: “Turgut Özal’ın Cumhurbaşkanı olduğu zaman Susam Sokağı ile ilgili bir talep geldi. Ben Sayın Turgut Özal ile yakından çalışma olanağı buldum. Bunun üzerine Children's Television Workshop (CTW) ile bir kontak kurduk. İki yıl sürdü anlaşmamız. İki yıl boyunca pazarlık ettik. 2 milyon dolar istediler 130 programın telif hakkı için. ‘Ben size bir şey izlettireceğim sonra yine pazarlık yaparız’ dedim ve burada yaptığım benzer bir program olan ‘Bizim Sokak’ı seyrettirdim. ‘Biz bu işin yabancısı değiliz’ dedik ve ‘Tamam’ dediler, 825 bin dolara anlaştık, 130 programlık paket için.  İkinci 130 program için de 625 bin dolara anlaştık” dedi.

 “Susam Sokağı bugün olsa yine izlenir”

Tekin Özertem, Susam Sokağı adlı programın günümüzde de üretilmesi durumunda yine reyting rekorları kıracağını iddia etti. Özertem, “İzlenme oranları bizi hiç ilgilendirmezdi çünkü tek kanaldık. Susam Sokağı’nın en büyük şansı da o saatlerde çocukların izleyebileceği başka bir program olmamasıydı. Şu anda olsa daha çok ilgi olur Susam Sokağı’na. Çünkü Türkiye’de şu anda çocuk programları geriye doğru gidiyor. Biz o zamanlar çok iyiydik. Susam Sokağı bugün yine olsa yine izlenir. Tekrar aynı projeyi yapmak isterim, en azından böyle bir projenin hayata geçmesine katkıda bulunmak isterim” diyerek çocuk programlarının nitelik olarak gerilediğini düşündüğünü de söyledi.

Bülteni paylaş
0 0