Eğitimin Nobel ödülü Emine Erdoğan’ın Doha’da açılışını yaptığı törenle sahibini buldu
Basın Bülteni
15 Kas, 2017 14:35
Eğitimin Nobel ödülü Emine Erdoğan’ın Doha’da açılışını yaptığı törenle sahibini buldu
Açılış konuşmasını Emine Erdoğan’ın yaptığı etkinlikte prestijli WISE Eğitim Ödülü, 10 yıldan az sürede Gana’nın en önde gelen üniversitelerinden biri haline gelen Ashesi Üniversitesi’nin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Patrick Awuah’ın oldu.

Ödülü Katar Vakfı Başkanı Şeyha Moza Bint Nasser, Doha’da 100 ülkeden 2.000 kişinin katılımıyla gerçekleşen ve Emine Erdoğan’ın açılış konuşmasını yaptığı 8. Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi (WISE)’nin açılışında Patrick Awuah’a takdim etti.

WISE CEO’su Stavros N. Yiannouka: “6. WISE Eğitim Ödülü’nün sahibi Patrick Awuah’ı tebrik ediyorum. Eğitim yoluyla toplumu güçlendirme tutkusunu paylaşan çok seçkin bir grubun arasına katılıyor. WISE Ödülü sahipleri kendilerini hareket geçiren toplumsal ihtiyacı fark ettiler. Her biri, başkalarını belli bir vizyon çerçevesinde harekete geçiren bir yol açtı. Patrick Awuah’ın hikayesi özellikle Afrika’da etik liderliğin sosyal dönüşümü canlandırması açısından özeldir. Ashesi Üniversitesi, onun liderliğinde beşerî bilimler temelinde güncel ve esnek bir müfredat uyguluyor. Bilgiyi edindiğimiz ve yorumladığımız araçların da bilginin kendisi kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Topluma taahhüdünün odağına liderlik yeteneğini ortaya koyan Patrick Awuah, eğitim yoluyla gelişmeye inanan hepimiz için bir örnek teşkil ediyor.”

WISE Eğitim Ödülü, eğitime dünya çapında katkıda bulunmuş bir kişiyi veya en çok 6 kişiden oluşan takımları destekleyen kendi türünün ilk örneği bir ödüldür. Ödül sahibi, WISE Eğitim Ödülü altın madalyası ve 500.000 dolar kazanıyor.

Patrick Awuah, Gana ve Afrika çapında eğitimi destekleyen fedakarlıkları ile tanınıyordu. Ashesi Üniversitesi’in her bir mezunu kaliteli işler buldu ve neredeyse tamamı Afrika’da kaldı. Afrika’da kalan mezunlarının birçoğu bölgede çok ihtiyaç duyulan yeni işyerleri açtılar. Patrick Awuah’ın yükseköğrenimde sunduğu inovasyon öğrencileri kalkındırmanın yanı sıra Gana ve diğer Afrika ülkelerini yeni nesil lider ve girişimciler yetiştirerek dönüştürme potansiyeli taşıyor.

Patrick Awuah, 1985 yılında Gana’dan cebinde yalnızca 50 dolarla ABD’deki Swarthmore Koleji’ne tam burslu okumak için gitti. Takip eden 4 senede aldığı beşerî bilimler eğitimi, daha önceki eğitiminin tam tersine ona eleştirel düşüncenin gücünü gösterdi.

Mezuniyetinin ardından Patrick Awuah’ın çevirmeli internet bağlantı tasarımının öncülüğünü yaptığı Microsoft’ta çok başarılı bir kariyeri oldu. Kendi ülkesinde fark yaratmak düşüncesiyle yazılım şirketi kurmayı düşündüğü Gana’ya döndü.  Patrick Awuah, Gana’ya döndükten sonra hızla Afrika’da olumlu değişimi sağlayacak yeni bir nesil için etik liderliğin yayılması gerektiğini fark etti. Akademiye dönmeye karar vererek Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de liderliği ve dürüstlüğü besleyecek bir üniversite için ne gerektiği üzerine akademik çalışmalar yaptı.

Patrick Awuah: “Gana’da yeni bir üniversite kurmaya ülkemde üniversite açığı olduğu için değil, 21. Yüzyıl’ın becerilerini sunan üniversite azlığından dolayı karar verdim. Eğitimde öğrenme ve ezberlemeye çok fazla odaklanılıyordu. Eleştirel ve bağımsız düşünce ile etik değerler ve iş birliği göz ardı ediliyordu. Ganalılar ve Afrikalılar için öğrencilerin sorun çözmeye odaklandığı, Afrika’nın gelecek liderleri olma fırsatını sunan bir üniversite açmaya karar verdim.

2002 yılında Ashesi Üniversitesi (Akan dilinde “başlangıç” anlamına geliyor) kiralık bir evde 30 öğrenciyle eğitime başladı. Bugün, Ashesi Üniversitesi, Akra’da denize bakan 100 hektarlık bir arazide dünya çapında bir kampüse ve 900 öğrenciye sahip. Ashesi Üniversitesi, mühendislik, işletme, bilgisayar bilimi ve yönetim bilişim sistemleri alanlarında 4 yıllık lisans dereceleri sunuyor. Dereceler, liderliğe, etik değerlere ve girişimciliğe sürekli vurgu yakan bir müfredattan sonra elde ediliyor. Mezun olmadan önce tüm öğrenciler gönüllü faaliyetlerde bulunuyorlar.

Ashesi Üniversitesi’nin kültürel, ekonomik ve cinsiyet eşitliğine verdiği önemi öğrencilerinin %50’sinin tam ya da kısmi burslu olmasıyla açıklanıyor. Öğrencilerinin yarısı kadın ve kampüste 20’den fazla ülkeden öğrenci bulunuyor. Ayrıca 2008 yılında Ashesi Üniversitesi öğrencileri, Afrika üniversitelerinde ilk kez kendilerini etik davranışlardan sorumlu tutan bir yemine bağladılar.

Ödülü almasının ardından Patrick Awuah: “WISE Eğitim Ödülü’nü aldığım için büyük onur duydum. Afrika için çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Şu an her 6 insandan 1’i Afrika’da yaşıyor. 2050 yılında bu oran her 4 insandan 1’ine yükselecek. Bu değişimin kıtayı güçlendirmesini sağlamak için Afrika’daki eğitim sistemini hızla dönüştürmeliyiz. WISE Ödülü’nü kazanmış olmamız Ashesi Üniversitesi’nde Afrika’nın mevcut ekonomik büyümesindeki karmaşıklıkları eğitim ve ilhamla çözen ve dünyaya örnek olacak bir nesil için yürüttüğümüz faaliyetleri güçlendirecek.”

Patrick Awuah hakkında ek bilgi

2017 WISE Eğitim Ödülü sahibi hakkında daha fazla bilgi için: http://www.wise-qatar.org/2017-wise-prize-education

Fotoğraflar için: http://www.wise-qatar.org/press-room-global-image-bank

ASHESI ÜNIVERSITESİ Hakkında

Ashesi Üniversitesi, Gana’da bulunan özel ve kâr amacı gütmeyen bir kurumdur. Temel amacı Afrika’da etik, ve girişimci liderler yetiştirmektir. Üniversite, son 15 yılda inovatif ve kaliteli eğitimile özdeşleşti. Tüm Afrika’dan 900 öğrenci ve 1.000’den fazla mezuna sahiptir.

WISE Eğitim Ödülü Hakkında

2011 yılında Şeyha Moza Bint Nasser tarafından başlatılan WISE Eğitim Ödülü, eğitime dünya çapında katkıda bulunmuş kişi veya en çok 6 kişiden oluşan takımları destekleyen bir ödüldür. WISE Eğitim Ödülü eğitimin statüsünü, edebiyat, barış ve ekonomi alanında mevcut benzer ödüllerin seviyesine yükseltiyor. WISE Eğitim Ödülü, genellikle her 2 yılda bir gerçekleştirilen Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi (WISE)’nin açılış oturumlarında veriliyor. Ödül sahibi, WISE Eğitim Ödülü altın madalyası ve 500.000 dolar kazanıyor.

WISE Eğitim Ödülü sahipleri, eğitimin geleceğini şekillendirmeye kararlı herkes için, ilham verici rol modelleri sunarak eğitimi daha güvenli, müreffeh       ve sürdürülebilir bir dünyanın temel konusu haline getiriyorlar.

 

WISE Ödülü Sahibi Diğer İsimler:

2015 - Dr. Sakena Yacoobi, Afganistan

2014 – Ms. Ann Cotton, Birleşik Krallık

2013 - Ms. Vicky Colbert, Kolombiya

2012 – Dr. Madhav Chavan, Hindistan

2011 – Sir Fazle Hasan Abed, Bangladeş

 

Daha fazla bilgi için: https://www.wise-qatar.org/wise-prize-for-education

 

Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi (WISE) Hakkında:

Dünya Eğitim İnovasyonu Zirvesi Katar Vakfı’nın Başkanı Şeyha Moza Bint Nasser liderliğinde Katar Vakfı tarafından 2009’da kurulmuştur. WISE eğitimde yaratıcılık, kanıta dayalı düşünce, münazara ve bir amaca yönelik hareket etmeyi destekleyen çok sektörlü uluslararası bir platformdur. 2 yılda bir gerçekleşen WISE zirveleri, ortak araştırmalar ve devam etmekte olan pek çok program yoluyla eğitimde yeni yaklaşımların küresel bir referans noktasıdır. WISE 2017, 14-16 Kasım tarihleri arasında “Birlikte Var Ol, Birlikte Yarat: Birlikte yaşamayı ve Çalışmayı Öğrenmek” teması ile Doha’da gerçekleşitor.

WISE 2017’nin çeşitli oturumları canlı olarak WISE web sitesi üzerinden yayınlanacaktır:
15 Kasım: opening ceremony; afternoon plenary
16 Kasım: morning plenary session; closing ceremony
Bu oturumlar aynı zamanda Facebook üzerinden yayınlanacaktır:  https://www.facebook.com/wiseqatar/ 

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
APCO Worldwide

Adres : Kuruçeşme Mahallesi, Muallim Naci Caddesi 93/95 B Block Kat:2 34345 Beşiktaş İstanbul, Türkiye

Telefon : +90 212 362 4207

Web : http://www.apcoworldwide.com

E Posta : request.proposal@apcoworldwide.com