Endonezya’da 21 milyar dolar değerindeki şehir: Meikarta
Basın Bülteni
08 Ara, 2017 08:30
Endonezya’da 21 milyar dolar değerindeki şehir: Meikarta
Endonezya genellikle tablo gibi kumsalları, sessiz tapınakları ve renkli ve geleneksel kültürüyle egzotik seyahat rotası olarak görülse de son yıllardaki milyar dolarlık ekonomik yatırımlar ile Asya’nın en güçlü ekonomilerinden biri olmayı hedefliyor.

Meikarta şehri otomobil endüstrisinin kalbi olacak

Endonezya’nın başkenti Jakarta’nın 40 km doğusunda yer alan Meikarta şehri inşaat anlaşması, inşaat grubu Lippo’nun tarihindeki en büyük rakam olan 21 milyar doları proje için ayırdı. Bu uydu şehri, 5.000’den fazla yerel ve çok uluslu şirketin evi ve yılda 1 milyondan fazla araba ve 10 milyondan fazla motosiklet üretimiyle Endonezya’nın otomobil endüstrisinin kalbi haline gelecek.

Burada yaşayan Endonezyalı orta sınıf vatandaşların yaşam kalitesini arttırma çabaları açıkça görülüyor. Hızlı bir şekilde geliştirilen altyapı (6-10 şeritli yolların olduğu öncü yol ağları da dahil olmak üzere), Meikarta’da yaşayanlara boş vakitlerini değerlendirebilecekleri imkanlar yaratarak, başkent Jakarta’nın adı ünlü kent yaşamına eş değer hale getirilecek. Göl ormanı ve yürüyüş yolları olan 100 hektarlık bir park da merkezi kamusal yeşil alan olarak sunulacak. Kültür ise planlanan ulusal kütüphane, opera, tiyatro ve sanat ve kültür merkeziyle geliştirilecek. Eğitim konusunda ise uluslararası on ilkokul ve uluslararası beş lise açılacak.  Emlak satın almayı düşünenler için ilk aşama, 35-46 kat arasında değişen ve toplamda 250.000 yaşam birimi olan 22 milyon metrekare yaşam alanı sağlayacak.

Meikarta’daki özel ekonomik bölge, Güneydoğu Asya’nın ekonomik merkezi olacak

Jakarta’nın doğusunda planlanan Bekasi-Purwakarta Özel Ekonomik Bölgesi (SEZ), dünyanın en kalabalık dördünü ülkesi ve 16. en yüksek GDP’ye sahip olan ülke içerisinde planlanan bölgelerden sadece biri olarak Meikarta’da yerini alacak. Bu ekonomik bölgenin, 2019’a gelindiğinde en büyük 25 Özel Ekonomik Bölgeden biri ve Endonezya ve hatta Güneydoğu Asya’nın ekonomik merkezi olması bekleniyor. Endonezya’daki Özel Ekonomik Bölgeler indirimli tarifeler ve fabrikaları için basitleştirilmiş süreçler gibi çeşitli teşvikler sunuyor.  ABD’li teknoloji devi Apple, Güneydoğu Asya Ar-Ge merkezini Meikarta’da kurdu.

Ulaşım ve altyapı projelerine hız verildi

Meikarta’ya ulaşma ve buradan yayılma konusundaki endişeler dile getirilince hükümet bölgede, gelen insan sayısını ve ticareti artırmak için altı büyük altyapı projesine başladı. Bunlar arasında hızlı transit tren, derin marina, uluslararası havaalanı, monoray hizmetleri, yükseltilmiş otoyol ve hafif raylı sistemler yer alıyor.

Meikarta’nın başkanı Ketut Budi Wijaya, Meikarta içerisindeki taşıma yöntemlerinin kolaylığını ve iş ve yaşam alanlarının yürüme mesafesi içerisinde olacağını şu sözlerle vurguladı. “Ailenizle daha fazla vakit geçirebileceksiniz. Kendinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Ve işinize kısa sürede ulaşabileceğiniz için daha mutlu olacaksınız.” Ketut Budi Wijaya, Ağustos ayında altyapı geliştirme süreçlerinin ilk aşamasının beş yıl içerisinde tamamlanmasının planlandığını da açıkladı.

BON Cloud’dan Çin içerikleri

BON Cloud Çin’in farklı şehirleri ve örgütlerinden, seyahat, CSR, sanat, işletme ve teknoloji gibi konuları içeren hikâyeler sağlayan Çinli bir içerik platformudur. Dünyanın her yerindeki yayıncı kuruluşlar ve televizyon ve radyo organları, BON Cloud tarafından sağlanan Çin içeriklerini yayınlamak için teklif verebilirler. Çin içeriklerine bakın: http://premium.bon-cloud.net

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
BON Cloud

Adres : The BON Building CN16,Legend Town No.1 East Balizhuang Chaoyang District, Beijing P.R. China, 100025

Telefon : (010) 5227 0888

Faks : (010) 5227 0999

Web : http://www.bon-cloud.com

E Posta : info@bon-cloud.com

İletişim Yetkilisi
  • Nona Nona BON Cloud International Business Department Detaylar