Diş teli kullananlara Ramazan ayında bakım önerileri
Basın Bülteni
20 May, 2017 06:00
Diş teli kullananlara Ramazan ayında bakım önerileri
Ramazan ayında ağız ve diş bakımı konusunda daha hassas olmak, sadece sağlık açısından değil aynı zamanda oruç ritüelinin doğru gerçekleştirilmesi açısından da büyük önem taşıyor.

Diş teli kullananları uyaran Lingual Ortodonti Uzmanı Dr. Cem Caniklioğlu, "Sahur sonrası dişleri iyice fırçalamak ve ağzın içini defalarca kez çalkalamak temel bakım açısından yeterli olsa da diş teli kullananlar için ağız ve diş temizliğinde sadece bu bakım yeterli olmuyor” diyerek bazı tavsiyelerde bulundu.

Caniklioğlu, "Sahurdan sonra dişler mutlaka iyice fırçalanmalı. Görünmeyen diş teli kullananlar da, tıpkı klasik ortodontik tel kullananlar gibi, diş telleri için özel olarak üretilmiş diş fırçaları ve ağız duşu kullanılmalı. Braketler ve tellerin varlığı özellikle tellerin içeriden uygulandığı hastalarda yemek artıklarının birikmesine fırsat verebiliyor. Bundan dolayı dişler fırçalandıktan sonra kalabilecek yiyecek artıklarını temizlemek için mutlaka diş ipi ve diş arası fırçasından faydalanmak gerekiyor. Kişilerin gün içinde oruç ile ilgili şüpheye düşürecek durumlar yaşamamak için dişlerini ve ağzını tamamen temizledikten sonra bir ayna yardımıyla son kez kontrol etmesinde fayda var. Ağız içinin uzun zaman boş kalması, bakteri oluşumunun artmasına neden olabiliyor. Bu sebeple, Ramazanda braket kullanan hastaların ağız içi gargaralarını düzenli olarak kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Bülteni paylaş
0 0