Görünmeyen diş teli ile estetik kaygılara son
Basın Bülteni
15 Oca, 2017 06:00
Görünmeyen diş teli ile estetik kaygılara son
Ortodontik tedaviler, görünmeyen diş tellerinin kullanıldığı Lingual Teknik ile her yaştan kişinin sağlıklı dişlere kavuşmasını sağlıyor.

Ortodontik tedavide en önemli gelişmelerden biri olarak görülen Lingual Teknik ile dışarıdan hiçbir şekilde fark edilmeyen ve konuşma bozukluğuna yol açmayan braketler sayesinde estetik kaygılar yok oluyor. Dişin arkada yüzeyine yapıştırılan braketler ile yetişkinlere yönelik ortodontide estetik kaygılar gideriliyor.

Lingual Ortodonti Uzmanı Dr. Cem Caniklioğlu, kullanılan Lingual braketlerin boyutlarının küçüklüğü ve inceliği, diş yüzeyine tamamen adapte olmaları, apareye alışma döneminin tüm sıkıntılarını eskiye oranla azalttığına dikkat çekiyor. Bu tedavide konuşma zorluğu ya da dilde herhangi bir önemli rahatsızlık hissedilmediğini ifade eden Caniklioğlu, hastaların dilin en çok değdiği nokta olan, diş arka yüzeyindeki değişikliğe 3-4 hafta arasında alıştığını söylüyor.

Lingual Ortodonti estetik açıdan önemli avantaj

Dr. Cem Caniklioğlu, Klasik Labial Ortodonti yöntemlerine göre daha estetik olan Lingual Ortodonti'nin önemli avantajları hakkında şu bilgileri veriyor: "Günümüzde pek çok tanınmış insan Lingual ortodonti tedavisi görüyor ancak bu kişiler, diş telleri dışardan görünmediği için hiçbir estetik kaygı taşımıyor. Dişlerin dışardan görünen yüzeylerinin hiçbir şekilde etkilenmediği bu tedavi ile bir yandan dişler düzeliyor diğer yandan özgürce gülümsemek ve konuşmak mümkün oluyor. Kişilerin sosyal hayatlarını olumlu yönde etkileyen bu tedavi yöntemi sayesinde diş teli yetişkin bireyler için estetik bir kaygı olmaktan çıkıyor.”

Tedavide başarı için kişiye özel braket ve tel kullanmak önemli

Görünmeyen diş teli tedavisinde kullanılan lingual braket ve lingual telin kişiye özel olarak hazırlanması gerektiğinin önemli olduğunu dile getiren Lingual Ortodonti Uzmanı Dr. Cem Caniklioğlu, tedaviden olumlu sonuç almak için buna mutlaka dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Çapraşık ve doğru konumlayan dişlerin ağız hijyeni ve ağız-diş sağlığı açısından estetik kaygılara oranla daha büyük sorunlara yol açabileceğini belirten Dr. Cem Caniklioğlu, "Yeterince temizlenemeyen dişler birçok diş ve diş eti hastalığına yol açabiliyor. Bu noktada gerek estetik kaygılara bağlı psikolojik durumlar gerekse de ağız ve diş sağlığı açısından ortodontik tedavi yöntemleri büyük önem taşıyor" diyor.

Bülteni paylaş
0 0