Güzel ve temiz bir gülüşün yolu dişlerden geçiyor
Basın Bülteni
15 Nis, 2017 05:15
Güzel ve temiz bir gülüşün yolu dişlerden geçiyor
Birçok yetişkinin ağız ve diş sağlığı ile ilgili ortak problemlerden biri olan çapraşık dişler,  sadece estetik açıdan değil, diş sağlığı açısından da önemli problemlere yol açabiliyor.

Çapraşık diş sorunundan kaynaklı ağız kokusu ve plaklar, doğru konumlanmayan dişlerin neden olduğu konuşma bozuklukları kişilerin özgüvenini azalttığı gibi sosyal hayatlarını da olumsuz etkiliyor.

Çapraşık dişler, besinlerin ağızda tam olarak parçalanmasını engellediğine dikkat çeken Lingual Ortodonti Uzmanı Cem Caniklioğlu, "Çapraşık dişler, ağızda parçalanması gereken besinleri tam olarak işleyemediği için sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını engellediği gibi mide ve bağırsak hastalıklarından obeziteye kadar birçok soruna neden olabiliyor. Bunun yanında çapraşık dişlere sahip bireylerde plak oluşumu daha fazla görülüyor. Dişler arasında biriken plaklar, kişinin sosyal hayatında en büyük kâbuslarından biri olan ağız kokusuna yol açabiliyor” diyor.

Türk insanının erişkin ortodonti tedavisine sıcak bakmadığı belirten Dr. Cem Caniklioğlu, “Ağız kokusu, plak oluşumu, sindirim problemleri ve tam olarak çiğnenmeyen besinler nedeniyle oluşabilen obezite gibi sorunlara rağmen, ortodontik tedavide kullanılan diş tellerinin yarattığı görsel bozukluk sebebiyle klasik ortodontik tedaviye pek sıcak bakılmıyor. Gelişen teknoloji ve yeni yöntemler sayesinde artık estetik yan etkilerini yaşamadan ortodontik tedavisi görmek mümkün olabiliyor. Lingual teknik kapsamında dişlerin ön yüzü yerine arka yüzüne takılan braket ve teller, klasik tedavilerle aynı olumlu özelliklere sahip” diyor.

Lingual teknik ile özgürce gülüşler mümkün

Türkiye'de 1980’li yıllarda sadece iki üniversite ve diş hekimliği odasına kayıtlı beş ortodontist olduğunu belirten Dr. Cem Caniklioğlu, Türk insanının bundan dolayı ortodontik tedaviyle çok geç tanıştığını ifade ediyor. Canikoğlu, Avrupa, Uzak Doğu ve Amerika ile karşılaştırıldığında çapraşık diş problemi yaşayan erişkin birey sayısının Türkiye'de daha fazla olduğunun altını çiziyor.

Estetik bir ağız ve güzel bir gülüşe sahip kişilerin sosyal hayatlarında daha mutlu, özgüvenlerininse daha yüksek olduğunu söyleyen Canikoğlu, çapraşık dişlerin yarattığı olumsuzları hoş olmayan dış görünüş, ağız kokusu, plaklar, diş eti hastalıkları, obezite ve konuşma bozuklukları olarak sıralıyor.

Dişlerin arka yüzlerine takılan, küçük braketler ile uygulanan Lingual Ortodonti özel eğitim almış ortodontistler tarafında uygulanıyor. İş adamları, sanatçılar ve modeller gibi dış görünüşün önem taşıdığı iş hayatının profesyonellerinin yanı sıra özgürce gülümsemek isteyen tüm yetişkinler için etkili tekniklerden biri olarak dikkat çekiyor.

Bülteni paylaş
0 0