Lingual Ortodonti tedavisinde ortodontist seçimi önemli
Basın Bülteni
10 Şub, 2017 05:30
Lingual Ortodonti tedavisinde ortodontist seçimi önemli
Her yaş ve meslekteki kişiler için düzgün dişler vaat eden Lingual Ortodonti tedavisinde uzman yeterliliği, başarılı sonuç elde etmede büyük önem taşıyor.

Lingual Ortodonti uzmanlığı için yaklaşık 2 yıl süren ek bir uzmanlık eğitimi alındığını ifade eden Lingual Ortodonti Uzmanı Dr. Cem Caniklioğlu, Lingual ortodonti isteyenlerin bu tedaviyi yapmak için hak ve yeterlilik kazanmış uzmanları tercih etmesinin önemli olduğuna dikkat çekiyor. Dr. Cem Caniklioğlu, Ortodontik tedavide uzman yeterliliğinin başarıyı direkt etkiliyor. Alınan akademik eğitimin dışında, Dünya Lingual Ortodonti (WSLO) ve Avrupa Lingual Ortodonti Derneklerince (ESLO) lingual teknik ile ilgili bir klinik yeterlilik sınavı uyguluyor. Sınavdan başarıyla geçen ortodontistler bu derneklerde aktif üye olarak bulunabiliyor. Lingual ortodontik tedavi düşünen hastalarının tedavilerini yapacak ortodontisti seçerken bu noktalara dikkat etmesi ve bilgi sahibi olması gerekiyor" diyor.

Dış görünüşe önem veren profesyonellerin tercihi

Lingual ortodonti, dış görünüşüne önem veren bazı meslek profesyonelleri tarafından daha fazla tercih ediliyor. Politikacı, manken, fotomodel, sporcu ve oyuncu gibi sürekli göz önünde bulunan kişilerin çapraşık dişlerinin düzeltilmesinde önemli rol oynuyor. Dışarıdan görünmeyen apareylerle çalışılan Lingual tedavi ile estetik kaygılarından ötürü ortodontik tedaviye sıcak bakmayanlar dış görünüşlerinden ödün vermediği gibi estetik kaygı taşımadan tedavi olabiliyor.

Lingual ortodontinin son derece konforlu ve güvenli bir yöntem olduğunu belirten Dr. Cem Caniklioğlu, "Lingual ortodontinin sağladığı estetik avantajlar, bu tekniğin uygulanmasında gösterilen hassasiyet ile mümkün oluyor. Kişiye özel braketlerin herkes için farklı ölçülerde hazırlandığının altını çizen Caniklioğlu, “Bu teknikte kişinin ağız ölçüsünün alınması, kullanılacak apareylerin her bir dişin boyutları esas alınarak hazırlanması ve dişlerin birbiriyle olacak etkileşiminin doğru öngörülebilmesi, tedavinin başarısı ve kişinin sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Lingual ortodonti tedavisi görmek isteyenlerin hekimin uzmanlığı, kullanılacak malzemelerin hazırlandığı teknoloji ve apareylerin hammaddeleri hakkında bilgi sahibi olması, hekimin aldığı sertifika ve belgeleri mutlaka sorgulaması gerekiyor” dedi.

Bülteni paylaş
0 0