Climate Launchpad yarışması yeniden Türkiye’de!
Basın Bülteni
30 May, 2017 11:15
Climate Launchpad yarışması yeniden Türkiye’de!
Çevreci fikirleri dev girişimlere dönüştürme fırsatı veren Avrupa Birliği destekli Climate Launchpad yarışması yeniden Türkiye’de!

Avrupa Birliği İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü tarafından organize edilen, dünyanın en geniş katılımlı çevreci fikir yarışması bu yil yeniden ClimateTurkey ekibi liderliginde Turkiyede . Dünya finalinde ilk 10’a girecek iş fikirleri 95.000 Avro yatırım fırsatı ve 18 aylik girisim kampina katilma hakki kazanacak. 33 ulkeyi kapsayan yarışmaya son başvuru tarihi ise 18 Haziran 2017. 

Avrupa Birliği tarafından fonlanan, Avrupa Birliği İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü ve Horizon 2020 ile koordineli çalışan Climate-KIC tarafından organize edilen ve dünyada 2015 yılından bu yana düzenlenen Climate Launchpad Yarışması, dördüncü yılında kapılarını yeniden Türkiye’yi temsil edecek iş fikri başvurularına da açıyor. Dünya finalinin kazananlarına 10.000 Euro,  5.000 Avro ve 2.500 Avro nakit ödül ve aynı zamanda finalde ilk 10’a giren tüm iş fikirlerine, Climate KIC Accelerator Programı’na girerek 95.000 Avro yatırım fırsatına erişme imkanı sunuluyor. Avrupa Birliği tarafından toplamda 950.000 Avro fon ayrılan yarışma, 33 ayrı ülkeden girişimci katılımcıların bir araya geldiği ve buluştuğu bir platform olarak uluslararası bir deneyim fırsatı olarak tanımlanıyor.

ClimateLaunchpad organizasyonunun Türkiye ayağını geçen seneden bu yana ClimateTurkey ekibi üstleniyor. Geçen yıl Türkiye’nin ilk kez katılmış olduğu ve Talin’de 30 ülkeden 90 iş fikri sahibinin ülkelerini temsil ederek yarıştığı finalde, Türkiye finalisiti  `Sponge` ekibi hem  `Seyirici Özel Ödülü hem de  2.likle yurda döndü. Bu yıl Sabancı Üniverisitesinden SuCool ile de işbirliği içinde olan ClimateTurkey yeni ve çevreci iş fikirlerini arıyor.

Çevreci iş fikri olan ve girişimciliği benimseyen herkesin başvurabileceği Climate Launchpad 2017’nin süreci şöyle işliyor:

Başvuru şartları:

  • İş fikirleri üzerinden mevcut kazancın bulunmaması.
  • Daha önce iş fikrine bağlı herhangi bir ürün/prototip ya da çözümün ticari olarak kullanılmamış olması.

Yarışma Takvimi:

  • 18 Haziran 2017                 : Türkiye’den yapılacak başvurular için son tarih.
  • 8-9 Temmuz 2017              : Ön elemeyi geçenlerin davet edileceği ve İstanbul’da girişimcilik ekosisteminin önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleştirilecek Bootcamp  (Eğitim Kampı)
  • 11 Ağustos 2017                : Türkiye Finali, İstanbul 
  • 18-19 Ekim 2017               : Dünya Finali – Limosal, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi

18 Haziran 2017’ya dek www.climateturkey.com yada www.climatelaunchpad.org  adreslerinden  başvurmak mümkün.

Bülteni paylaş
0 0