Test A.Ş.' ye Türkiye'nin 455. Ar-Ge Merkezi Belgesi verildi
Basın Bülteni
07 Haz, 2017 12:16
Test A.Ş.' ye Türkiye'nin 455. Ar-Ge Merkezi Belgesi verildi
Ar-Ge ve inovasyonun rekabetin vazgeçilmez unsurlarından biri olması, firmaların Ar-Ge yatırımlarını ve Ar-Ge Merkezi sayısını hızla artıyor.

Uluslararası rekabet açısından yüksek katma değerli üretime ağır vermede Ar-Ge ve inovasyon yatırımları büyük önem taşıyor. Özel sektör firmaları, rekabet koşullarına ayak uydurmak, yeni ürün ve teknolojiler geliştirmek için Ar-Ge yatırımlarını artırıyor. Devlet tarafından AR-GE faaliyetlerine bazı destek ve teşvikler verilmesi, Ar-Ge merkezi sayısının hızla artmasında önemli rol oynuyor. Ar-Ge merkezleri için Ar-Ge indirimi, gelir vergisi stopajı teşviki, sigorta primi desteği, damga vergisi istisnası gibi teşvikler bulunuyor.

Arge-Merkezi sayısı 497’ye ulaştı

Bu yıl nisan ayı sonunda 453 olan AR-GE merkezi sayısı Mayıs ayında verilen belgelerle birlikte 497’ye ulaştı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, AR-GE merkezi sayısını yıl sonunda bine çıkarmayı hedefliyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü Nisan 2017 verilerine göre Ar-Ge merkezlerinin il bazında dağılımında 33 il arasında İstanbul 157 merkezle önde. İstanbul’u 52 merkezle Ankara ve Bursa, 48 merkezle Kocaeli ve 40 merkezle İzmir izliyor. Ar-Ge merkezi olan 33 il arasında en az Ar-Ge merkezine sahip iller Adıyaman, Bolu, Çanakkale, Çorum, Kahramanmaraş, Malatya, Niğde, Samsun, Sivas ve Zonguldak. Bu illerde birer tane Ar-Ge merkezi bulunuyor. Ar-Ge merkezlerinin sektörel dağılımında ise 66 merkezle otomotiv yan sanayi, 55 merkezle makine ve teçhizat imalatı, 38 merkezle yazılım, 31 merkezle bilişim, bilgi ve iletişim teknolojileri öne çıkıyor. Deri teknolojileri, madencilik, perakendecilik, inşaat, ambalaj ve lastik-plastik sektörleri birer Ar-Ge merkezi ile en az Ar-Ge merkezine sahip sektörler olarak göze çarpıyor. Ar-Ge merkezlerinde 34 binin üzerinde personel çalışıyor.

455. Ar-Ge Merkezi Belgesi Test A.Ş.’ye verildi

Türkiye'nin 455. Ar-Ge Merkezi Belgesi, güç elektroniği ve enerji konularında yatırımlarına devam eden Test A.Ş.' ye verildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ar-Ge Merkezi Belgesi verilmesinden ötürü gururlu olduklarını ifade eden Test A.Ş CEO’su Moşe Saltiel : “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda 455’nci Ar-Ge Merkezi Belgesi’ni alarak Ar-Ge merkezi olan kurumlar arasında olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Tescom Ar-Ge Merkezi’nde katma değer yaratan yeni ürünler, teknolojiler ve projeler üretmek için çalışmalarımızı kesintisiz sürdüreceğiz” dedi.

Kesintisiz güç kaynakları, GSM, Telekomünikasyon, IT sektörü gibi çeşitli alanlarda kullanılan sistemlerin ve ürünlerin üretim ve satış sonrası hizmetleri konusunda faaliyet gösteren Test A.Ş. , Türkiye ve dünya çapında ürün ve servis hizmeti sağlıyor.

Uluslararası standartlara uygun çalışan üretim-test birimleri, tecrübeli Ar-Ge ve mühendis kadrosu, bölge/bayi ve çözüm ortakları yapılanması ile satış bölümü, müşteri ihtiyaçları dahilinde hizmet sunuyor. Ayrıca proje grubu, ihracat departmanı ve teknik hizmet departmanı ile yurtiçi ve yurtdışındaki 40’ı aşkın ülkeye yönelik tüm çalışmalar kesintisiz yürütülüyor.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
FT Line Ajans İletişim ve Danışmanlık Hizmetleri

Adres : Rumeli Cad. Rumeli Pasajı Yunus Apt. No:40 Kat:3 Nişantaşı / Şişli İstanbul

Telefon : 0(212) 227 06 07

Faks : 0(212) 227 06 07

Web : http://www.ftline.com.tr

E Posta : info@ftline.com.tr

İletişim Yetkilisi
  • Funda Taşdemir Funda Taşdemir İletişim Uzmanı Detaylar