İş Sağlığı ve Güvenliğinde Sanal Gerçeklik Uygulamaları Hayat Kurtarıyor.
Basın Bülteni
15 Kas, 2018 13:08
İş Sağlığı ve Güvenliğinde Sanal Gerçeklik Uygulamaları Hayat Kurtarıyor.
Klasik eğitim metotlarını geride bırakan ‘Sanal Gerçeklik ile İş Güvenliği Eğitimi’ simülasyon içindeki katılımcıya bir drama yaşatarak, yaralanma ve ölüm hissini deneyime çeviriyor.

İşe başlangıçta ve çalışma süresi boyunca iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri verilmesi zorunluluğu olmasına ve eğitimlerin prosedürlere uygun ve sistematik verilmesine rağmen her ay yayınlanan raporlarda iş kazaları ve sebebiyet verdiği ölüm oranlarının azalmadığını görüyoruz. Araştırmalara göre bu iş kazaları %98 oranla insan hatasından kaynaklanıyor. Bunların %50’si kolaylıkla önlenebilecek, %48’i de özenli çalışmalar sonucu önlenebilecek kazalar.  Önlenemiyor olmasının başında çalışanın riski yeteri kadar önemsemesi geliyor. Çünkü eğer gerçek hayatta bir iş kazası geçirmediyse önemsemesi için hatırlayabileceği bir dram yaşamamıştır.

Sanal Sanatlar Stüdyosu Modern Innova, tasarladığı ‘Sanal Gerçeklik ile İş Güvenliği Eğitimlerinde bu Drama’yı çalışanın deneyimleyeceği, gerçek riskleri fark ettiren içerikler hazırlıyor.  

Çalışanların zarar görmeden, çalışma ortamlarındaki olası tehlikelerin sonuçlarını deneyimlemelerine, hissetmelerine ve öğrendikleri bilgileri daha fazla hatırlayarak uygulamalarına fırsat sunan eğitim modülleri yaşattığı drama ile tehlikeyi fark ettirerek hayat kurtarıyor.

Çalışan, klasik iş güvenliği eğitimlerinden edinmiş olduğu bilgileri kullanarak senaryo içerisinde çeşitli seçimler yapmaya yönlendiriliyor ve seçimlerinin sonuçlarını aynı gerçek hayatta olduğu gibi yaşıyor. Eğitimin sonunda, verdiği tüm doğru ve yanlış kararların puan karşılığını öğrenme fırsatını da yakalıyor. Raporlanabilen eğitimler aynı şekilde eğitmen ve yöneticiler için de güçlü bir data oluşturuyor.

Gerçek yaralanmayı, ölümü, düşme hissini deneyimleyen kişi için Sanal Gerçeklik ile aldığı bu eğitim, daha uzun süre akılda kalıcı oluyor. İşveren de geleneksel bir eğitim planlaması için ayıracağı zaman ve fiziksel koşullardan tasarruf ediyor.

Uygulamalar pek çok firma ve fabrikaların iş güvenliği eğitim modüllerine dahil edilmeye devam ediyor. İş güvenliği uzmanlarından alınan geri bildirimler ile farklı çalışma alanları için farklı iş güvenliği eğitim modülleri geliştiren Modern Innova, bugüne kadar uygulanan fabrika ve iş yerlerinden olumlu geri bildirimler aldıklarını ve yeni modüller geliştirmeye devam ettiklerini belirtiyor.

 

Video
Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
Go Social

Adres : Caddebostan İskele Sok. Birlik Apt. A Blok. No:15/7 Kadıköy – İstanbul

Telefon : 0216 349 2100

Web : http://www.gosocial.com.tr

E Posta : slm@gosocial.com.tr

İletişim Yetkilisi
  • Başak Ulusoy Başak Ulusoy İçerik Direktörü Detaylar