Bakliyat sevmek için 10 neden
Basın Bülteni
02 Eki, 2018 08:53
Bakliyat sevmek için 10 neden
Kuru bezelye, Richlea mercimeği ve nohutun 100’er gramında bulunun yüksek protein ve lif ile düşük yağ oranı göz önüne alındığında bakliyatlar sağlıklı beslenmenin vazgeçilmez bir parçası olarak öne çıkıyor.

Son yıllarda sağlıklı yaşam ve sağlıklı beslenme alışkanlıklarına gösterilen ilgi, gittikçe artmaya devam ediyor. Mevsimden mevsime değişiklik gösteren sağlıklı beslenme rutinimizde, yaz ayları geride kaldıkça salatalar yerini, bakliyat gibi kuru gıdalara bırakıyor.

Son derece kolay ve pek çok farklı şekilde hazırlanabilen bakliyatlar aynı zamanda tam bir sağlık kaynağı. US Dry Pea Lentil Council verilerine göre sağlıklı bir beslenme rutininde düzenli olarak gerçekleştirilen bakliyat tüketimi obezite, kalp hastalıkları, diyabet ve bazı kanser türleri riskini azaltmaya yardımcı olabiliyor. Uzman Diyetisyen İpek Ağaca Özger bakliyat tüketimini artırmak ve bakliyatı sevmek için 10 neden’i açıkladı.

BAKLİYAT SEVMEK İÇİN 10 NEDEN

  1. Bakliyatlar demir açısından oldukça zengin besinlerdir.
  2. Sağlıklı beslenmenin vazgeçilmezlerinden olan lifi bakliyatlardan bolca alabilirsiniz. 100 gr nohutta bulunan 17 gr lif ile günlük almanız gereken lif miktarının yarısından fazlasını karşılayabilirsiniz.
  3. Kolesterol içermedikleri için bakliyatların düzenli tüketimi oldukça faydalı olabiliyor.
  4. Bakliyatlar, düşük glisemik indeks içeriğiyle kan şekerini düzenlemeye yardımcı olabiliyor.
  5. Düşük yağ oranları ile bakliyatlar ayrıca diyet listelerinin de olmazsa olmazları arasında. Kuru bezelyede yok denecek kadar az bulunan toplam yağ oranı 100 gr’da 1 gr’dır.
  6. İyi bir potasyum kaynağı olduklarından bakliyatlar günlük beslenme düzeninde bulundurulmalıdır.
  7. Richlea mercimeği gibi, içerdikleri yüksek protein oranıyla bakliyatlar, sağlıklı beslenme listelerinin başında geliyor. Protein içeriği bakımından ilk sıralarda olan mercimeğin 100 gr’ında 26 gr protein bulunuyor.
  8. Gluten içermeyen bakliyatlar pek çok farklı hastalık için alternatif bir besin olabilir.
  9. Bakliyatlar, sodyum içeriği düşük besinler olduğu için ödem şikâyeti olan, tiroid problemi olan ve böbrek rahatsızlığı olan kişilerin tüketebileceği besinlerdir.
  10. Folik asit kaynağı olarak bakliyatlar hamile beslenmesinde oldukça fazla tercih ediliyor.
Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
Promedia

Adres : Mall of Istanbul Ofis Bloğu Kat:5 No:32 Süleyman Demirel Bulvarı, Başakşehir, İstanbul - Türkiye

Telefon : +90 212 465 70 00 (3 hat)

Faks : +90 212 465 70 07

Web : http://www.promedia.com.tr

E Posta : info@promedia.com.tr