Nokia ve MEXT Türkiye'de 5G özel kablosuz çözümü için iş birliği yapıyor
Basın Bülteni
14 Eyl, 2022 16:23
Nokia ve MEXT Türkiye'de 5G özel kablosuz çözümü için iş birliği yapıyor
Nokia, endüstriyel kullanım senaryolarının geliştirilmesine olanak sağlayan MEXT Teknoloji Merkezi'nde 5G özel kablosuz çözümünün kurulumunu gerçekleştirecek.

Espoo, Finlandiya - Nokia ve Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası Teknoloji Merkezi (MEXT), Türk sanayi sektörünün dijital dönüşümünü hızlandırmak ve yerel ekosistemin 5G özel kablosuz şebeke üzerinde inovasyon amaçlı ortaklaşa çalışmasını sağlamak için iş birliği yaptıklarını bugün duyurdu. Nokia, 5G özel kablosuz Dijital Otomasyon Bulutu (Digital Automation Cloud - DAC) çözümünü MEXT Teknoloji Merkezi bünyesinde kuracak ve 10’dan fazla kullanım senaryosunu gerçek üretim ortamında sergileyerek ilerleyen zamanda buna yenilerini ekleyecek.

MEXT, Türk sanayi şirketlerini dijital dönüşüm yolculuklarında desteklemek için İstanbul Ataşehir'de kurulandünyanın en büyük ve en kapsamlı dijital dönüşüm ve yetkinlik geliştirme merkezidir. MEXT Teknoloji Merkezi, dünya çapında tanınmış 50'den fazla teknoloji sağlayıcısı, üniversite ve kurumu bir araya getirerek güçlü bir ekosistem oluşturmuştur. Nokia, MEXT’in bir partneri olarak bu ekosistem içerisinde iş birliği yapmak ve şu anda Türkiye'de ticari olarak mevcut olmasa da 5G teknolojisininendüstriyel ortamda deneyimlenmesini mümkün kılmayı amaçlamaktadır.

Nokia Türkiye Ülke Müdürü Özgür Erzincan konuyla ilgili: "Türk ekonomisi için kilit bir sektör olan imalat sektörünün dijitalleşmesi bağlamında MEXT ile iş birliği yapmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. 5G henüz Türkiye'de ticari bir gerçeklik olmamakla birlikte, Türk işletmelerinin, 5G özel kablosuz çözümlerini keşfetmeye yönelik ilgisi çok büyük. Nokia olarak bizim için, yerel 5G dikey ekosistemini desteklemek ve rekabet gücümüzü artırmak üzere 5G'den yararlanma konusunda Türk Endüstrisinde öncü olmak büyük bir önem taşıyor." dedi.

MEXT Teknoloji MerkeziGrup Direktörü Efe Erdem ise şunları söyledi: "MEXT, imalat şirketlerinin teknoloji ve inovasyon kapasitesini geliştirerek onları dijital dönüşüm yol haritalarını belirlemeye ve uygulamaya başlamaya teşvik ediyor ve aynı zamanda dönüşüm yolculuklarında dünya standartlarında teknoloji sağlayıcılarıyla olan etkileşimlerini güçlendiriyor. Nokia Dijital Otomasyon Bulutu'nun teknoloji merkezimizde devreye alınmasıyla, tüm Türk sanayi şirketleri, Nokia'nın dünya çapında yüzlerce özel kablosuz ağ kurulumu uzmanlığıyla gelen son teknoloji 5G çözümünü deneyimliyor olacak.”

Nokia, dünya çapında ulaşım, enerji, büyük işletmeler, imalat, web ölçeğindeki şirketler ve kamu sektörü segmentlerindeki 2.200'den fazla lider kurumsal müşteri için, görev açısından kritik ağlar kurmuştur. Ayrıca, özel kablosuz ağlar konusundaki uzmanlığını bir çok sektörde dünya çapında 485'ten fazla müşteriyle genişletmiştir.

 

Nokia Hakkında

Nokia'da dünyanın bir arada çalışmasına yardımcı olan teknolojileri yaratıyoruz.

Kritik ağlar için güvenilir bir ortak olarak kendimizi; mobil, sabit ve bulut ağlarında yenilik ve teknoloji lideri olmaya adadık. Ödüllü Nokia Bell Laboratuvarları liderliğinde fikri mülkiyet ve uzun vadeli araştırmalarla değer yaratıyoruz.

En yüksek dürüstlük ve güvenlik standartlarına bağlı kalarak daha üretken, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir dünya için gereken yetenekleri oluşturmaya yardımcı oluyoruz.


MEXT Hakkında

Dijital dönüşümün ülke çapında öncüsü olan MEXT, dijital olgunluk değerlendirmesi, yetkinlik geliştirme ve işgücü becerilerinin artırılması konularında Türk sanayisine doğrudan destek vermekte ve rehberlik etmektedir.

MEXT, son teknolojilerin sergilendiği dijital fabrika, eğitim sınıfları, iş birliği alanı, konferans salonu ve yapay zeka laboratuvarını bünyesinde barındıran 10.000 m2'lik bir alanda kurulmuştur.

MEXT Digital Fabrika, iki üretim hattından oluşan ve dijital dönüşümün üretimde yarattığı katma değeri göstermek için 150'den fazla kullanım senaryosunun sergilendiği, uçtan uca entegre gerçek bir üretim ortamıdır.

Bülteni paylaş
0 0