Sparkle, Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi ile Alandaki Araştırmaları Hızlandırmak için İş Birliği Yaptı
Basın Bülteni
27 Eki, 2022 12:29
Sparkle, Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi ile Alandaki Araştırmaları Hızlandırmak için İş Birliği Yaptı
GÉANT tarafından OCRE Bulut Çerçeve servis sağlayıcısı ve Türkiye dahil olmak üzere 27 Avrupa ülkesinde Google Cloud Entegratörü olarak tanınan Sparkle, Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi ile Google Cloud teknolojilerini kullanarak alandaki araştırmaları hızlandırmak için iş birliği yaptı.

Avrupa'nın en büyük çocukluk çağı kanser merkezi olanPrincess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi, olası tümör mutasyonlarının kapsamlı bir tablosuna erişmek amacıyla, çocukluk çağı kanser mutasyonlarına yönelik araştırmalar yürütmek için Google Cloud teknolojisinden yararlanacak. Bu çalışma, dünya genelindeki araştırmacılar için son teknoloji bir veri kaynağının yolunu açacak. Proje, Araştırma Ortamları için Açık Bulutlar'ın (OCRE) Avrupa ihalesi kapsamında Sparkle'a verildi ve bu geçişin gerçekleşebilmesi için yarım milyon avroya yakın bir meblağ hibe edildi. Google Cloud ortağı Omnigen ile yakın işbirliği içinde olan Google Cloud entegratörü Sparkle, önümüzdeki iki yılda platformun oluşturulmasına yardımcı olacak.

Çocukluk çağı kanseri, çocuklarda hastalıktan ölümlerin yaygın bir nedenidir. Türkiye'de her yıl 3.500 ila 4.000 çocuğa kanser teşhisi konuyor. Söz konusu rakam nükslerle birlikte 5.000'e kadar çıkabiliyor. Bu, kabaca Türkiye'de bir çocuğa her üç saatte bir kanser teşhisi konulduğu anlamına geliyor. Lösemi, tüm tanıların yaklaşık 1/3'ü ile Türk çocuklarında en çok teşhis edilen kanser türü olarak öne çıkıyor ve bunu merkezi sinir sistemi tümörleri ve lenfoma izliyor. Bilim insanları, çocukluk çağı kanseri genomlarındaki genetik anormallikleri araştırarak tümörlerin gelişimlerini veya ilerlemelerini daha iyi anlayabilirler. Ölçeklenebilirlik, hız, veri güvenliği ve benzersiz bir son teknoloji analiz çerçevesi sunan Google Cloud teknolojisi sayesinde, bu yılın Ekim ayında başlayacak olan iki yıllık projenin üç araştırma amacı hedefi bulunuyor:

· Karmaşık mutasyonları tespit etmek ve tümör gelişimi üzerindeki etkisini yorumlamak

· Kodlamayan DNA mutasyonlarının haritalandırılması ve bu mutasyonların DNA’nın kodlayan kısmı üzerindeki etkisi

· Diğer araştırmacılar için yeniden kullanılabilir ve güvenilir bir çocukluk kanseri genomik veri kaynağı sağlamak

Sparkle Enterprise Başkan Yardımcısı Maria Teresa Ferrigno; “Dijital teknolojileri bilimsel araştırma hizmetine sunan bu projede ortaklarımızla birlikte yer almaktan gurur duyuyoruz. Bu proje ve OCRE Bulut Çerçevesi aracılığıyla, buluta geçişin maliyetini ve karmaşıklığını azaltarak Avrupa eğitim ve araştırma sektörüne en iyi bulut çözümlerini sunma taahhüdümüzü teyit ediyoruz." dedi.

Araştırma grubuna liderlik eden Dr. Patrick Kemmeren, proje ile ilgili şunları söyledi: "Bulutu kullanarak daha fazla genom verisi ile daha yüksek bir hızda büyük ölçekli bir yeniden analiz yapabiliriz. Yerel bir bilgi işlem kümesindeki bir analizin yaklaşık altı ay sürebildiği durumlarda, bulutu kullanarak bunu birkaç hafta içinde gerçekleştirebiliriz. Ayrıca bulutta çok sayıda standartlaştırılmış verinin bulunması, birlikte çalıştığımız kişilere analizlerini gerçekleştirmeleri için güvenli ve kontrollü bir veri erişimi sağlayacak ve araştırmacılar arasındaki işbirliğini teşvik edecektir. Çocukluk çağı kanserleri nadir olarak görüldüğünden, araştırmayı hızlandırmak ve sonunda hedefe yönelik tedaviler geliştirebilmek için bu tür verilere erişim sahibi olmak büyük önem arz eder.”

Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi Bilgi Teknolojileri Yöneticisi Paul van Dijk şunları söyledi: "Bu projeyle birlikte Princess Máxima Merkezi’nde araştırma için iyi tasarlanmış bir Google Cloud ortamının temelini atmayı umuyoruz. Bu, OCRE hibesi ile de mükemmel uyum sağlıyor: bireysel araştırmacı düzeyinde olduğu kadar kurumsal düzeyde de bulutun benimsenmesini kolaylaştırmak.”

Omnigen CEO'su ve kurucusu Berry Kriesels ise proje ile ilgili görüşlerini şöyle aktardı: “Böylesine bir projede, bulut bilişiminin bilimsel araştırmaların toplumsal değere büyük çaplı sunabileceği katkı ve sağlayabileceği yardımı derinlemesine gösterme ve pediatrik onkoloji gibi çözülmesi zor sorunları anlama fırsatına sahibiz.”

Google Cloud Hollanda Kamu Sektörü Başkanı Erwin Angelier: "Google Cloud teknolojisinin, en iyi uygulamalarının ve uzmanlığının, bilimsel araştırmalarda bulut servislerinin benimsenmesine ve etkinliğine katkıda bulunacak olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Princess Máxima Merkezi’ni destekleyerek, Kapsamlı Çocukluk Çağı Kanseri Ortak Noktaları araştırmasının oluşturulmasında rol oynayacak ve çocukluk çağı kanser araştırmaları, teşhis ve tedavisinde inovasyonlar geliştirilmesine yardımcı olacağız”, şeklinde düşüncelerini aktardı.

OCRE İhalesi

İhale, araştırma ve eğitim topluluğunun pan-Avrupa ağı olan GÉANT tarafından, araştırma kurumları arasında bulut hizmetlerinin benimsenmesini kolaylaştırmak için yapıldı.

Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi Hakkında

Bir çocuk kanserden ciddi bir şekilde rahatsızlandığında önemli olan tek bir şey vardır: Tedavi.

Bu nedenden dolayı, Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi'nde kanserli çocukların hayatta kalmalarını ve yaşam kalitelerini iyileştirmek için sınırları zorlayarak hem şimdi hem de uzun vade için tutkuyla çalışıyoruz. Çünkü çocukların önlerinde koca bir hayat var.

Princess Máxima Pediatrik Onkoloji Merkezi sıradan bir hastane değil, Avrupa'nın en büyük çocukluk çağı kanser merkezi olan bir araştırma hastanesidir. Burada 400'den fazla bilim insanı ve 900 sağlık uzmanı, bir tedavi bulmak adına yeni bakış açıları yaratmak için Hollandalı ve uluslararası hastanelerle yakın bir iş birliği içinde çalışıyor.

Böylelikle, bugün çocuklara en iyi bakımı sunuyor ve henüz iyileşmemiş çocukların yaşamlarını iyileştirmeye yönelik önemli adımlar atıyoruz.

Sparkle Hakkında

İtalya'nın ilk uluslararası hizmet sağlayıcısı olan ve dünya çapında en iyiler arasında yer alan TIM Group Global Operatörü Sparkle, Avrupa'dan Afrika'ya, Amerika'ya ve Asya'ya uzanan 600.000 km'den fazla fiberden oluşan bir ağa sahip. Sparkle, GÉANT tarafından Türkiye dahil olmak üzere 27 Avrupa ülkesinde OCRE Cloud Framework sağlayıcısı ve Google Cloud entegratörü olarak tanınmıştır.

Omnigen Hakkında

Omnigen, yaşam bilimleri ve sağlık alanında Hollanda merkezli bir Google Cloud iş ortağıdır. Üst düzey akademik kurumlara, biyoteknoloji sektörüne, ilaç endüstrisine ve sağlık kuruluşlarına hizmet vermektedir.

Google Cloud Hakkında

Google Cloud, kuruluşların yaptıkları işleri dijital olarak dönüştürmelerine hız kazandırır. Google'ın en son teknolojisinden yararlanan, hepsi sektördeki en temiz bulut üzerinde olan kurumsal düzeyde çözümler sunuyoruz. 200'den fazla ülke ve bölgedeki müşteriler, büyümeyi sağlamak ve en kritik iş sorunlarını çözmek için güvenilir bir iş ortağı olarak Google Cloud'u tercih ediyor.

Bülteni paylaş
0 0