Çocuklarının Matematik Becerilerini Geliştirmek Ebeveynlerin Elinde!
Basın Bülteni
07 May, 2019 15:53
Çocuklarının Matematik Becerilerini Geliştirmek Ebeveynlerin Elinde!
Akademik ve mesleki hayatta başarının erken yaşlarda edinilen matematik bilgisi ve becerisinin bir sonucu olduğu araştırmalar ile doğrulanıyor.

Akademik ve mesleki hayatta başarının erken yaşlarda edinilen matematik bilgisi ve becerisinin bir sonucu olduğu araştırmalar ile doğrulanıyor.

Boston College tarafından 2016 yılında yapılan ve Child Development dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, erken dönemde ebeveynleriyle sayı ve gruplama bazlı oyunlar oynayan çocuklar okul çağında dört işlem gibi konularda daha başarılı oluyor.

Araştırmada, annelerin çocuklarıyla oynarken onlara değişik şekillerde destek verdiği 10 dakikalık oyun seansları 140 anne ve çocuğuyla yapıldı. Annelerinin kantiteleri tanıtarak ve etiketleyerek oyun oynadığı çocuklar, okul öncesi matematik testlerinde bu tür oyunlar oynamayan çocuklara kıyasla daha başarılı oldu.

Bu bağlamda ebeveynlerin çocuklarının matematik temelinin atmak için oynayabileceği oyunlar ve yapabilecekleri ise çok basit:

  • Cisimleri 1,2 veya 3’erli gruplar ile tanıtarak çocuklarını kantite algısıyla tanıştırmak. Gruplardaki nesneleri sayıları ile tanıtarak çocuğunun beyninde kantite algısı oluşturmak mümkün.
  • Ritim ve kafiye kullanarak sayı dizilerini hatırlanabilir hale getirmek. Örneğin: “1, 2, 3, 4, 5, çok sıcaktır sarı güneş.”
  • Çocuğun hikayelerde ve kitaplarda karşılaşabileceği görselleri hikayenin içinde sayı belirterek tanıtmak.
  • 4 işlem bilgisi, toplama, çıkarma gibi matematiksel kavramlar ve görsel ayırt etme gibi işlevleri olan SevgiliBebek Matematik Kartları ile çalışmalar yapmak. Matematik Kartları içerdiği yaş aralıklarına göre ayrılmış 8 oyun ile akamları ve kantiteleri eşleştirmeden, dört işleme; ardışık sayılardan, sayı sayma ve görsel ayırt etmeye kadar çocuklara pek çok beceri kazandırır.

Kaynak: Society for Research in Child Development. (2016, November 22). Mothers' early support boosts children's later math achievement. ScienceDaily.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
SevgiliBebek

Adres : Bostancı Mh. Mimoza Sk. No:13/A Kadıköy/İstanbul

Telefon : 0216 363 25 05

Web : https://sevgilibebek.com

E Posta : info@sevgilibebek.com

İletişim Yetkilisi
  • Alper Osman Olcay Alper Osman Olcay Operasyon Müdürü Detaylar