İşletmeler koronavirüse “Sağlıklı İş Yeri Programı” ile hazırlanacak
Basın Bülteni
07 Tem, 2020 09:00
İşletmeler koronavirüse “Sağlıklı İş Yeri Programı” ile hazırlanacak
Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs salgını, kurumlar ve iş yerleri için yeni bir dönüşüm sürecini de beraberinde getirdi. Bu dönüşüm sürecinde işletmelerin alacağı her tedbir toplum sağlığı için büyük önem taşıyor.

Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları Derneği (UDDER) ve Sistem Belgelendirme Kuruluşları Derneği (SİSDER) başlattıkları “Sağlıklı İş Yeri Programı”nı tüm işyerlerinin koronavirüs sonrası yeni normale adaptasyonu için hayata geçiriyor.

Dünya ülkelerini etkisi altına alan koronavirüs pandemisi ticari işletmeler üzerinde büyük bir etki yarattı. Dönemin şartlarına ayak uydurabilen, çalışanlarını ve toplum sağlığını gözeterek işletme politakalarını bu yönde revize edebilen kurum ve kuruluşlar, toplum nezdinde güvenilirliklerini artırarak prestijlerini koruyabiliyorlar. Bu güven ortamının sağlanabilmesi ise ancak bir dizi önlem ile mümkün görünüyor. Küçük ve orta ölçekli girişimlerden büyük ölçekteki üretim tesislerine kadar tüm sektör ve işyerlerinin eski canlılığına kavuşması, ülke ekonomisine katkıda bulunulması amacıyla yola çıkan Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları Derneği (UDDER) ve Sistem Belgelendirme Kuruluşları Derneği (SİSDER) bir işbirliği gerçekleştirdi. Bu işbirliği kapsamında başlatılan “Sağlıklı İş Yeri Programı” projesiyle ülke genelinde tüm iş yerlerinde koronavirüs vakalarının kontrol altına alınabilmesi ve gerekli güven ortamının sağlanabilmesi hedefleniyor.

İşletmeniz koronavirüse hazır mı?

UDDer ve SİSDER tarafından hazırlanan Koronavirüs Değerlendirme Kriterleri rehberi ile tüm işletmeler enfeksiyonu önleme, gerekli hijyeni sağlama konularında gerekli adımları atabilecek. Gizli müşteri, habersiz denetim gibi mekanizmalar ile uygunluğunu kanıtlayan kurum ve kuruluşlar ise sertifikalandırılacak.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan SİSDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Yazıcı ülkenin geçtiği zor dönemin aşılmasında alınacak tüm tedbirlerin büyük önem taşıdığına vurgu yaparak; “SİSDER olarak Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşların dünya standartlarını yakalamaları hedefiyle yola çıktık. Bu yolda ülkemizde de bu bilinci geliştirmek, etik belgelendirmenin yolunu açabilmek ve ülkemizin kalite altyapısını güçlendirmek amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Koronavirüs döneminde ise en büyük temennimiz ülkemiz ekonomisine katkıda bulunan tüm işletmelerin süreci sağlıklı bir şekilde yöneterek sürdürülebilirliklerini koruyabilmeleridir. Oluşturduğumuz rehberler eşliğinde işletmelerin gerekli önlemleri alması ve yetkili kuruluşlar tarafından sertifikalandırılmaları toplum sağlığı ve kamuoyunun güvenini tekrar kazanmaları açısından büyük önem teşkil ediyor” dedi.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan UDDer Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Ergin, “Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüsün ülkemizde de toplum yaşamına ve ekonomimize olumsuz bazı etkileri oldu. Ancak başlangıçtan itibaren uygulanan yoğun tedbirler, salgının etkisinin mümkün olan en düşük seviyede tutulmasını sağladı. Ayrıca salgının ekonomiye olan olumsuz etkisinin asgari seviyede tutulabilmesi amacıyla, memnuniyetle karşılanan önlemler alındı. Devletimizin bu etkin uygulamalarını desteklemek adına, sektörümüze de görev düştüğü düşüncesindeyiz. Bu doğrultuda UDDer olarak sektörün bir diğer önemli sivil toplum kuruluşu SİSDER ile bir işbirliği gerçekleştirdik. ‘Sağlıklı İş Yeri Programı’ ile amacımız, işyerlerinde alınan tedbirlerin yeterliliğinin kontrol edilmesi ve bu sayede hem toplum sağlığına yönelik alınan tedbirlere hem de ekonominin canlanmasına yönelik çalışmalarda bulunmak” dedi
 

SİSDER Hakkında:
Sistem Belgelendirme Kuruluşları Derneği (SİSDER),  Türk Akreditasyon Kurumu tarafından Akredite edilerek uluslararası karşılıklı tanıma anlaşması çerçevesinde tüm dünyada denetim ve belgelendirme yetkisi olan Sertifikasyon Kuruluşlarının oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşudur. Detaylı bilgi için www.sisder.org.tr/ web adresi ziyaret edilebilir.


UDDer Hakkında:
Uygunluk Değerlendirmesi Derneği (UDDER), T.C. Ekonomi Bakanlığı önderliğinde, kalite altyapısının önemli unsurlarından biri olan uygunluk değerlendirmesi alanında ilgili kamu ve özel sektör kuruluşları ile diğer sivil toplum kuruluşlarının desteğini alarak, sorumluluk üstlenen tarafları bir araya getiren, ülkemizde yapılandırılmış bir sivil toplum kuruluşudur. Detaylı bilgi için www.udder.org.tr/ web adresi ziyaret edilebilir.
 

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
SİSDER - Sistem Belgelendirme Kuruluşları Derneği

Adres : Sütçü Yolu Cad. No: 52 Ataşehir / İstanbul

Telefon : 0216 317 0757

Faks : 0216 317 0767

Web : http://www.sisder.org.tr

E Posta : info@sisder.org.tr