Karavanda ÖTV İndirimi Türkiye’ye 490 Milyon Euro Girdi Sağlar
Basın Bülteni
28 Eki, 2021 11:57
Karavanda ÖTV İndirimi Türkiye’ye 490 Milyon Euro Girdi Sağlar
Motorlu karavanlarda uygulanan ÖTV'nin yüzde 220’den yüzde 45’e indirilmesi karavan sektöründe sevinçle karşılanırken, sektör temsilcileri yapılan düzenleme ile karavan üretimi turizminde sıçrama yaşanacağını açıkladı.

Ulusal Kamp ve Karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ, ÖTV indiriminin Türkiye yerli karavan sektörüne önemli katkılar sağlayacağını söyledi. 

Karavan sektör temsilcileri, motokaravan dönüşümünde kullanılan araçlarda Hükümetin yaptığı ÖTV indiriminin Türkiye’ye karavan satışları ve karavan turizminden yılda 490 milyon Euro girdi sağlayabileceğini açıkladı. 

“Vergi Engeli Nedeniyle Karavan Filosu Oluşturamıyoruz”

Karavan kiralama ve karavan üretimi sektöründe faaliyet gösteren Shantigo Karavan ortaklarından Eğitimci Berkan Ülker, yapılan düzenlemeyi sevinçle karşıladıklarını söyledi.  Türkiye’deki mevcut karavan filosunun artması için ÖTV indiriminin gerekliliğini uzun zamandır dile getirdiklerini belirten Ülker, “Türkiye’de karavan satışı ve kiralama sektöründe yeni araçlara ihtiyaç var. Ancak karavan dönüşümünde kullanılacak sıfır araçlarda yüzde 230 oranında özel tüketim vergisi uygulanıyor olması, yeni araçların karavana dönüştürülmesini neredeyse imkansız hale getiriyordu. Yeni araçları dönüştüremediğimiz için de karavan filosu oluşturamıyorduk. Bu açıdan bakıldığında ÖTV indirimi ülkemiz için önemli kazanımlar sağlayacaktır” dedi. 

Üretim Hız Kazanır

Ülker, ÖTV indirimiyle karavan yapımı ve karavan dönüşümü alanlarında ciddi bir üretim artışı sağlayacağını söyledi. Üretimdeki artışla birlikte Avrupa ve diğer dünya ülkelerine karavan ihracatının başlayacağını kaydeden Ülker, “Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili, tarihi ve doğasıyla yılın 9 ayı tatil yapma olasılığı sağlıyor. Şu an yurtdışından gelen turistler, her yerde kaliteli ve güzel karavan arıyorlar ama istedikleri karavanı bulamayınca otele yöneliyorlar” dedi. Türkiye’de ciddi çapta bir karavan kiralama firması olmalarına rağmen yurtdışı pazarına açılamadıklarını da ifade eden Ülker, “Çünkü karavan filosu sayımız yeterli değil. Verginin düşmesi karavan filomuzun da büyümesini sağlayacaktır” dedi. 

Karavan Filosunun Büyümesi Turizmi Geliştirir

Karavan filosunun artmasıyla yeni karavan kamping alanlarının açılacağını, karavan turizmi rotalarının oluşacağını ifade eden Ülker, “Türkiye’de karavan ile gezilebilecek çok fazla tarihi ve doğal güzelliklerimiz var. Turistler karavan turları sayesinde ülkemizin bu güzelliklerini görürken, o bölgelerde de turizmin canlanması sağlanacak. Böylelikle ülkemizin her bölgesi döviz girdisi sayesinde gelişmeye başlayacak” şeklinde konuştu. 

Sektördeki İstihdam 10 Kat Artar

Türkiye’de karavan üretimi ve tedarikçiler düşünüldüğünde sektörün şu an 2 bin kişiye istihdam sağladığını ifade eden Ülker, vergi indiriminin ardından bu sayının 20 bine yükseleceğini bildirdi. Ülkemizde karavan imalatındaki işçilik maliyetlerinin Avrupa’ya oranla çok uygun olduğunun altını çizen Ülker, şunları söyledi: “Pandemiden önce Türkiye'de motokaravan veya çekme karavan yapan yani karavan yapımı ile ilgilenen toplam firma sayısı yirmiyi geçmezdi. 2021 yılında karavan üretimi yapan firma sayısı 600’e yükseldi.”  Ülker, sektör temsilcileri tarafından hazırlanan projeksiyona göre; vergi indirimi hamlesinin ardından Türkiye’nin hem karavan turizmi hem de karavan ihracatından 490 milyon euroluk bir döviz girdisi sağlayabileceğini sözlerine ekledi. 

Vergi İndirimi Ülkemize Önemli Faydalar Sağlayacaktır

UKKF olarak kurulduğu yıldan bu yana ilgili Bakanlıklara ve Resmi Kurumlara detaylı bilgiler vererek nedenleri ile ÖTV nin düzenlemesi gerekliliği talep ettiklerini belirten Ulusal kamp ve karavan Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Özdağ, “İlaveten son zamanlardada UKKF olarak Kamu kurum ve Kuruluşları ile yerli üretim firmalarını, distirübütor ve karavan ithalatcılarını da içine aldığımız bircok çalışma yaptık. Sebeplerini ve ülkemiz kazancı açısından faydalarını açıkladık. Milli ve yerli üreticinin desteklenmesi motokaravan sektöründe Türkiye’nin üreticilerinin kastlarını geliştirerek dünya ile rekabet edebilmesi önemlidir. Çok başarılı olduğumuz sektör için çok olumlu bulduğumuz üzerinde yıllarca çalıştığımız bu haberin özellikle yerli üretici noktasında desteklenmesini sürdürülebilir bir değişiklik olduğunu bunun da sektöre dolayısıyla ülkemize fayda sağlayacağını düşünüyorum. Burdan da tekrar çağrımızı tüm özel sektörümüze ( yerli üreticiler, distrubütorler, ithalatçı firmalar, tedarikçiler ) bu iyi gelişmeleri birlikte yönetebilmemiz için UKKF çatısı altında " KAMP KARAVAN SEKTÖRÜ YATIRIMCILARI BİRLİĞİ " ni kurmak ve bunu birlikte yönetmek için çağrımızı yeniliyoruz” diye konuştu.
 

Bülteni paylaş
0 0