Jeotermal Santral Sahipleri İzmir'de Sektörün Geleceğini Konuştu
Basın Bülteni
13 Tem, 2017 08:15
Jeotermal Santral Sahipleri İzmir'de Sektörün Geleceğini Konuştu
JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) üyeleri arasında organize edilen istişare toplantılarının 2’ncisi 7 Temmuz 2017 Cuma günü İzmir’de gerçekleşti. Toplantıda, dernek üyesi şirketlerin yöneticileri ve çalışanları sektördeki son gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulunup, atılması gereken adımlar hakkında önemli kararlar aldı.

JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) üyeleri arasında organize edilen istişare toplantılarının 2’ncisi 7 Temmuz 2017 Cuma günü İzmir’de gerçekleşti. Türkerler Holding’ in ev sahipliğinde düzenlenen İstişare toplantısında, sektördeki son gelişmeleri aktaran JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği) Başkanı Sayın Ufuk Şentürk, sektörün finansal yapısıyla ilgili çarpıcı bilgiler vererek, yapmış oldukları yatırımların devam edip, sektörde büyümeyi sağlamak için devlet desteğinin devamının sürmesinin öneminden bahsetti.

YEKDEM Kararı Jeotermalin Geleceğini Belirleyecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının; Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM)’in, jeotermal yatırımlarının devam etmesi için alım garantisi koşullarında fiyat baremini aşağıya çekilmemesi gerektiğini belirten Ufuk Şentürk; Jeotermal Yatırımlarda; yeni ve daha riskli sahalarda başlayan yatırımlarda, “yatırımcıların maliyetleri ve riskleri sürekli artıyor. Devletin elektriği alırken belirlediği fiyat olan 10,5 cent’in aynı oranda kalması sektörün gelişmesi açısından önemli bir karar.  Bazı uzman hesaplamalarına göre; bu rakamın 1 cent dahi olsa aşağıya çekilmesi ülkedeki jeotermal yatırımlarını büyük oranda etkileyecektir. Bu durumunun jeotermal enerji sektörüne büyük darbe vuracağını biliyoruz” şeklinde konuştu.

2020 yılı sonrası için belirlenecek yeni rakamın çok hayati olduğunun da altını çizen JESDER Başkanı Şentürk ayrıca, “aylardır dernek olarak bu konu üzerinde çalışıyoruz. Sektör değerlendirme raporu hazırladık. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK), Enerji İşleri Genel Müdürlüğü (EİGM) ve Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü (YGEM) gibi konunun muhatabı tüm kurumlarımızı makamlarında ziyaret ederek reel hesaplarımızla; mevcut rakamın neden aşağıya çekilmemesi gerektiğini ve maliyetlerimizi anlattık.” diye ekledi.

JESDER’in Yeni Dönem Projeleri

JESDER olarak sektör ile ilgili alınan tüm kararlarda etkilerimizin olduğunu söyleyebiliriz. Kuruluşumuzdan bu yana tam 2 yıldan fazla zaman geçti.  Sektörümüzün temsilcisi bir sivil toplım kuruluşu olarak bugün geldiğimiz noktadan oldukça mutluyuz. 30 üye şirkete ulaştık. Sektör adına yaptığımız çalışmaların basında daha fazla yer almasıyla kamuoyunda da derneği bilinir hale getirdik” dedi.

Toplantıda söz alan tüm yatırımcılar görüşlerini ve yapılması gerekenleri belirtti. Şirketlerin sorunları dinlendi ve çözüm için alınması gereken tedbirler konuşuldu. Dernek olarak yeni planlamalar yapıldığının da altını çizen Şentürk, konuşmasına şu sözlerle devam etti : “Bildiğiniz gibi Ekim ayında derneğimizin Genel Kurulu var. Biz kalıcı çalışmalar yapıp bunları sizlerle paylaşıyoruz. Üyelerimiz arasında yeni komiteler oluşturacağız. BEKA (Büyük Endüstriyel Kazaları Önleme) projesini de bir an önce tüm üyelerimizin santrallerinde hayata geçirme çalışmalarına başlayacağız. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ile Ar-Ge çalışmalarımız için bir ön anlaşma yaptık. İleride kendi laboratuvarımızı kurup hem üyelerimize hem de dışarıdan gelen taleplere cevap verebilecek şekilde hizmet sunabilir hale geleceğiz. Ayrıca teknolojik sera bölgesi kurulması konusunda alt yapı çalışmalarımız da devam ediyor. Bunun yanında Derneğimizin kendi bünyesinde bir dergi çıkarıp, web sitesini sektörün hizmetine sunacak şekilde daha interaktif hale getirmenin planları içerisindeyiz. Sektör içi yarışmalar ve sosyal sorumluluk projelerimize de çok yakında başlatacağız” dedi.

 

Bülteni paylaş
0 0