Kimya Sektörü, Atık Su Arıtımı Kimyasalı İle Karbon Salınımını Azaltıyor
Basın Bülteni
20 Eyl, 2017 11:36
Kimya Sektörü, Atık Su Arıtımı Kimyasalı İle Karbon Salınımını Azaltıyor
Son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında yaygınlaşan, hem çevre hem de ekonomiye katkı sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların başında, karbon tüketimini düşürmek geliyor. Çevreyle dost ürün ve teknoloji üreten şirketler de bu konuda ödüllendiriliyor. 1995’ten bu yana kimya alanında ürettiği ürünlerle birçok sektöre hizmet veren GREEN Chemicals da 2016’da aldığı “Düşük Karbon Kahramanı” ödülüyle kimya sektöründe bu konuda öncü olmaya devam ediyor.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkilerinin görüldüğü günümüzde doğayı korumak amacıyla yapılan çalışmaların başında gelen Karbon Ayak İzini düşürme projesi kapsamında, bu konuda hassasiyet gösteren şirketler ödüllendirilmeye devam ediyor. Gebze’de 12 bin metrekarelik alanda faaliyet gösteren GREEN Chemicals, çevreye olan duyarlılığını her geçen yıl düşürdüğü karbon ayak iziyle destekliyor. 2016 yılında ‘çevre dostu atık su arıtımı kimyasalı’ ile “Düşük Karbon Kahramanı” ödülünü alan firma, 2017 yılında da Karbon Zirvesi’nin destekçisi oldu.

Atık Suyu Arıtıyor, Yağmur Suyunu Geri Kazandırıyor

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) tarafından son dört yıldır organize edilen Karbon Zirvesi’nde üst üste ödül alan firma bir yandan kimyevi üretim yaparken aynı zamanda doğayı da sahipleniyor. Yağmur suyu geri kazanımı ile ilgili proje çalışmalarına hız veren GREEN Chemicals, yağmur suyu toplama kanal sistemi projelendirip, hali hazırda firmanın Gebze’deki tesislerinde var olan ön arıtma ve ileri arıtma sistemi ile entegre edilme çalışmalarına da devam ediyor. GREEN Chemicals, ağırlık olarak su ve atık su şartlandırma kimyası üretimi konusunda Türkiye’nin önde gelen üretici firması olarak dikkat çekiyor.

Doğayı Düşünen, Karbonunu da Düşürür

GREEN Chemicals Genel Müdür Yardımcısı Sayın Cengiz Ay; doğa dostu ürün üretimi ve suyun geri dönüşümü konularında Ar-Ge’ye çok önem verdiklerini, özellikle WASTE-Treat® markasıyla ürettikleri atık su şartlandırma ürünüyle, firma olarak karbon salınımlarını düşürdüklerini belirtti. Çevreci bir politika izlediklerini ve yeşile saygı duyduklarını belirten GREEN Chemicals Genel Müdür Yardımcısı Sn. Cengiz Ay; 2016’da Karbon Ayak İzi Semineri’nde projeleri ile ödül aldıklarını söyleyerek sözlerine şunları ekledi : “Doğayı koruyacak şekilde üretim politikamızı belirledik. Çevre dostu ürün üretimi ve suyun geri dönüşümü konularında kendimizi sürekli geliştirmeye devam ediyoruz. Düşük Karbon Kahramanı ödülü aldığımız atık su arıtma kimyasalı alanında, Koagulant, Renk Gidericiler, Toz ve Emülsiyon Polielektrolitler, Filtre Performansı Yükselticiler, Emülsiyon Kırıcılar, Koku Gidericiler ve Köpük Kesiciler ürünlerini sektörün hizmetine sunduk” dedi.

Bülteni paylaş
0 0