.bit, Çapraz Zincir Merkezi Olmayan Kimlik Protokolü Oluşturmak İçin 13 Milyon Dolar Topladı
Basın Bülteni
17 Ağu, 2022 09:02
.bit, Çapraz Zincir Merkezi Olmayan Kimlik Protokolü Oluşturmak İçin 13 Milyon Dolar Topladı
.bit (did.id), çapraz zincir merkezi olmayan kimlik protokolü oluşturmak için 13 milyon dolar topladı. Startup'ın lansmanından bir yıl sonra tamamlanan Seri A turu; CMB International, HashKey Capital, QingSong Fund, GSR Ventures, GGV Capital ve SNZ öncülüğünde gerçekleşti.

.bit'in açık kaynaklı blok zincir protokolü, bireysel kullanıcılar ve DAO'lar (Merkezi Olmayan Otonom Organizasyon) için izin gerektirmeyen, merkezi olmayan kimlik tanımlama sağlayacak. Son 12 ay boyunca, projenin kullanıcı ve geliştirici toplulukları güçlü bir büyümeye tanık oldu. Şu ana kadar 38 binden fazla bağımsız adres, 110 bini aşkın .bit hesabı için kayıt yaptırdı ve yaklaşık 100 ana akım cüzdan ve merkezi olmayan uygulama .bit ile entegre edildi.

Web2 çağında sosyal profiller, istendiğinde erişimi iptal edebilen veya verileri değiştirebilen teknoloji devleri tarafından merkezi veri tabanlarında saklanıyor. Hesaplar her an bloke edilebiliyor veya devre dışı bırakılabiliyor, bu da sansür ve platformdan uzaklaştırmaya yol açabiliyor. Web3 teknolojisini kullanan .bit, kişilere verilerine tam anlamıyla sahip olma ve bunları kontrol etme yetkisi verecek. Kullanıcılar hem özel hem de tüzel kişiler olarak kimlik bağımsızlığının keyfini sürecekler.

.bit'in merkezi olmayan kimlik protokolüne yönelik ilk uygulamalar kripto para transferi, merkezi olmayan etki alanı çözümü, kişisel profil görünümü ve daha fazlasını içeriyor. Nihayetinde .bit'in DAO'lar, markalar ve IP'ler, ünlüler ve hayranlar, kulüpler ve topluluklar için üyelik ve kimlik bilgileri yönetimi olarak kullanılması bekleniyor.

.bit'in merkezi olmayan kimlik ürünü için daha fazla kullanım durumu, yasal kimliği olmayan bir milyar vatandaşı desteklemeyi de kapsıyor. Yasal kimliğin olmaması, bu kişilerin kimliklerini kanıtlamalarını, temel kamu hizmetlerinden veya sağlık hizmetinden faydalanmalarını, okul kaydı yaptırmalarını veya oy kullanma haklarını kullanmalarını imkansız kılıyor.

Bir çapraz zincir çözümü olarak .bit; Ethereum, Tron, Binance Smart Chain, Nervos CKB ve Polygon'u destekledi. Gelecekte .bit; Bitcoin, Dogecoin, Polkadot, Solana vb. gibi ana akım halka açık zincirlerin yanı sıra asimetrik şifreleme algoritmalarını destekleyen yazılım ve donanım cihazlarını da kapsayacak.

Yakında çıkacak geliştirme aşamasındaki özellikler arasında .bit protokolü gelirinin bir kısmını DAO'lara ve alt hesaplara tahsis edecek olan NameDAO mevcut. Web3 topluluklarını güçlendirmek için alt hesaplar DAO üyelerine, markaları benimseyenlere ve sadık destekçilere verilecek ve ayrıca kaydolan hesaplarla %100 kullanılabilir 4-9 haneli hesaplar için eşiğin daha da düşürülmesi ve 3 haneli hesapların açılması da amaçlanıyor. Belirli kurallar çok yakında resmi Twitter hesabında duyurulacak.

.bit hakkında

.bit, Temmuz 2021'de başlatılan, çapraz zincir merkezi olmayan bir kimlik protokolüdür. 110 bini aşkın hesaba sahiptir ve Trust Wallet, Torus, TokenPocket, imToken, iToken, BitKeep, AlphaWallet, HyperPay, MathWallet, WePiggy, NFTSCan, NFTGO, Relation, ShowMe, UneMeta, Dtools, Evolution Land, UniPass, Mail3, Link3.io, Quest3, 0xEcho, Transit Swap, 5Degrees, cc0.network, COCH, SeekDID, DASLA, SuperDID ve diğerleri olmak üzere 100'den fazla cüzdan ve merkezi olmayan uygulama ile entegredir. Bu yeni girişim; ABD, Çin ve Singapur genelinde, daha önce Tencent'ta çalışma arkadaşları olan Tim Yoeh, Specer Shaw, Jeff Jin ve Kyle Wright öncülüğünde 10 kişilik küçük bir ekipten oluşmaktadır. .bit üyelerinin çoğu Web3 sektöründe engin bir deneyime sahiptir.

Bülteni paylaş
0 0