Üniversite yıllarında kurduğu şirket ile şimdi dünyaya hizmet veriyor
Basın Bülteni
23 Kas, 2020 09:42
Üniversite yıllarında kurduğu şirket ile şimdi dünyaya hizmet veriyor
Genç girişimci Erdem Genç, üniversite yıllarında kurduğu şirket ile Covid-19 sonrasında kurumsal etkinlikler düzenlerken şimdi ise dünyanın birçok yerindeki firmaya sanal yayıncılık hizmeti veriyor.

Pandemi sonrasında iş hayatımıza daha çok dahil olan sanal toplantı programları artık günümüzün ayrılmaz bir parçası. Artık birçoğumuz evlerimizde kahvaltı ettikten sonra hazırlanıp bilgisayar karşısında bu programları kullanarak toplantılarımızı gerçekleştiriyor, sunumlar yapıyor, “dijital işyeri”mize ulaşıyoruz.

Bu programlar işlev olarak birbirine benzer olsa da özellik, kullanım alanında birçok farkları bulunuyor. Son dönemde milyonlarca dolar yatırım alan bu yazılımların kimisinin güvenlik sistemi diğerinden farklı, kiminin kullanımı kolay, kimisi ise bazı özellikleri oldukça sınırlı sunuyor. Şirketler kendi ihtiyaçlarına göre en uygun programı seçerken bazı özellik ve kullanım olanaklarından da vazgeçmek zorunda kalıyor.

İşte bu kullanım özelliklerini bir programdan diğerine aktarmada ustalaşmış, on altı yıllık şirket geçmişiyle güven veren ekibin başında bir Türk bulunuyor.

Genç girişimci Erdem Genç, üniversite yıllarında kurduğu M3 Works ile şirketlere takım aktiviteleri alanında kurumsal organizasyonlar düzenlenmekteydi. Covid-19 sonrasında ise dijital alana yoğunlaşan ekibi kurumsal etkinlikler düzenlerken sanal toplantı programlarında uzmanlaştı ve bu alanda bir inovasyon fırsatı gördü.

“Bazı yazılımlar güvenlik gerekçesiyle tercih edilmiyor”

Şimdi ise dünyanın birçok yerindeki firmaya bu sanal yayıncılık hizmeti vermekteler. “Zaman ve yerin önemi ortadan kalktı” diyor Genç, “Pandemi dönemi her krizdeki gibi birçok olumsuzluğu getirirken bazı alanlarda da fırsatlar doğurdu. Birçok şirket global kurumların yazılımlarını kullanırken zorlanıyor, seçtikleri programın önemli ihtiyaçlarını karşılasa da bazı kısımlarda eksik kaldığından dert yanıyordu. Biz de bu alana eğildik ve programlarda oluşan ek ihtiyaçlarını kendi yazılım ve organizasyon çözümlerimizle gidermeye başladık.”

Bazı yazılımlarda birçok özellik olmasına rağmen güvenlik gerekçesiyle tercih edilmiyor. Ama yerine seçilen yazılımlarda ise bu aranan özellikler bulunmuyor. Erdem Genç ve ekibi bu özellikleri şöyle çözmüş: “Örneğin simültane tercüme günümüz küresel şirketlerinin büyük bir ihtiyacı. Fransa’daki genel müdürlükten yapılan Fransızca yayının aynı anda Türkiye’de Türkçe, Amerika’da İngilizce, Dubai’de Arapça dinlenmesi ihtiyaçları doğdu. Hem de bunların firmanın veri gizliliklerinin korunarak yayınlanması gerekiyordu. Türk mühendislerden oluşan ekibimiz tüm sistemlerde çalışan harika çözümler geliştirerek bu çalışmalara başladı ve böylece tüm dünyaya hizmet ihraç etmeye başladık.”

“Bir başka ihtiyaç duyulan özellik ise takım çalışması odalarına ayrılma. Örneğin yaptığımız takım aktivitelerinde katılımcıların ekiplere ayrılarak özel odalarda, hem de birbirlerini sesli ve görüntüleriyle görmeleri gerekiyor. Bu özellik birçok yazılımda yokken olmayan programları kendi sunucularımız üzerinden bağladığımızda bu sorun ortadan kalkıyor. Hem yöneticiler, hem de takımlarını birleştirmek isteyen ekip üyeleri bundan çok memnun”

“Birçok ülkeye Türkiye’den hizmet veriyoruz”

Zaman ve mekan sınırını aştıktan sonra saat farklarını gözeterek dünyanın her yerine iş yapma imkanı bulduklarını söyleyen Erdem Genç Amerika’dan Hollanda’ya, Avustralya’dan Birleşik Arap Emirlikleri’ne birçok ülkeye Türkiye’den hizmet verdiklerini iletti.

“Geçen hafta Boğaziçi’de bir otelden dünyada milyar dolarlık bir sektörü yönlendiren bir grubun üç günlük online toplantı ihalesini aldık. Kur avantajımızı kullanarak bu güzel operasyonun ülkemizde gerçekleşmesini sağladık. Grubun Amerika başkanı tüm dünyaya Türkiye’den seslendi ve kusursuz geçen organizasyon için tüm ekibimize teşekkür etti. Hatta keşif sırasında boğazın güzelliğini gören Los Angeles’lı dostlarımız “keşke biz de Türkiye’de olsaydık” dediler.”

Türk milletinin zor koşullarda çalışma kasının geliştiğini belirten genç girişimci “Bizim pratik düşünme yeteneğimiz birçok ulusa göre oldukça üstün. Sorun olduğunda durumu kabullenmiyoruz. Bir an önce basit bir çözüm bulup yolumuza devam etmek istiyoruz. Bu da bize hızlı hareket etme kabiliyeti sağlıyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
M3 Works İletişim

Adres : Halaskargazi Cad. Poyraz Sok. Genç Plaza. No:13 Harbiye İstanbul

Telefon : +90 212 241 41 71

Faks : +90 212 241 46 71

Web : http://www.m3.com.tr

E Posta : info@m3.com.tr