Fethiye’de Acentalar ile Bir Araya Gelen Ali Bilir Sektörü Anlattı
Basın Bülteni
21 Kas, 2022 15:20
Fethiye’de Acentalar ile Bir Araya Gelen Ali Bilir Sektörü Anlattı
TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi ve Başkan Adayı Ali Bilir, Fethiye’de seyahat acentaları ile bir araya geldi. Turizm sektörüne dair değerlendirmelerde bulunan Bilir, acentaların sorularını cevapladı. Fethiye turizmi için beraber karar alacağız vurgusu yaptı.

SİZ KARAR VERECEKSİNİZ BİZ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Fethiye’deki turizm kaynaklarından bahseden Ali Bilir, ziyaretçi sayısını arttırabilmek için alt ve üstyapının geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Bilir, “Biz Fethiye’de gastronomiden, otellerimizden, güzel yat limanlarımızdan, hizmet noktalarımızdan dahi henüz bahsetmiyoruz. Çünkü bir derinlik bir tarih var. Bir kültür, bir gelenek görenek var bunlardan bahsediyoruz. Bunun üzerine de doğal güzellikleri ilave ettiğimizde bugün bölgemize gelen ziyaretçi sayısı bizi mutlu ediyor mu? Evet belki günümüzü kurtarıyor belki bizim alt yapımızın ve üst yapımızın gelişmesine teşvik ediyor ve tetikliyor ama yeterli olmuyor. Dolayısıyla bizim amacımız sizlerle ve diğer paydaşlarımız ile birlikte, Türkiye Seyahat Acentaları birliği olarak bu bölge için ne yapılması gerektiğine siz karar verdikten sonra hem altyapının oluşması hem üstyapının artmasıyla ilgili neler yapabiliriz bunları konuşmak. Ama üstyapı artarken tarihi ve doğal güzelliklerimizi yıkmadan ve yok etmeden üst yapının oluşmasını sağlayacağız. Çünkü Fethiye’deki seyahat acentalarımız karar verecek biz merkezde hayata geçireceğiz. Bu sistemi geliştireceğiz. Mevcut olan sistemleri ortadan kaldıracağız tabii ki hiçbir zaman geleneğimizim ve hafızamızı yok etmeyeceğiz.” ifadelerine yer verdi.

TURİZM KÜLTERLERİN BİRLEŞİMİDİR

Turizm sektörünün her alanında faaliyet gösterdiğine değinerek biz birlikte kazanacağız ifadelerini kullanan Ali Bilir, turizmin sadece ülkemize ve bölgelerimize ekonomik bir girdi sağlayan yapı olmadığının da altını çizdi. Bilir, “Biz eşimle beraber seyahat acentacılığı yapıyoruz. Sadece işimiz seyahat acentacılığı mesleği ve bizim başka bir mesleğimiz, işimiz yok. Seyahat acentacılığının tüm alanlarında faaliyet gösteren bir meslektaşınızım. Dolayısıyla biz önce kendi meselemizi ve sorunlarımızı, kendi yapmış olduğumuz işi daha ileriye nasıl taşıyabiliriz, dijital çağda dijital gelişimle nasıl mücadele edebiliriz diye düşünen kişiler olarak yola çıktık ve huzurunuzda TÜRSAB Genel Merkez 25. Dönem Başkan Adayı olarak yanınızdayım. Kazanırsak başkan olarak birlikte çalışacağız. Kaybedersek bir meslektaşınız olarak hem Fethiye için hem bölgemiz için hem de ülkemizin turizmi için yine birlikte çalışacağız. Çünkü turizm bugün ülkemize sadece ekonomik girdi sağlayan bir sektör değil. Sadece Fethiye’ye döviz girdisi sağlayıp, ziyaretçi getiren bir sektör de değil. Bugün turizm baktığımızda bizim ülkemize dışarıdan gelen, Fethiye’den başka bölgelere giden ziyaretçilerle birlikte bir kültür birleşimi, bir kardeşlik oluşumunu sağlayan insanları rahatlığa, huzura kavuşturan görünmeyen bir tarafı da olan değerdir. Bunun için acenta sahiplerinin, bizlerin ve sizlerin farkına varması gereken bir sektör. Biz inanıyoruz ki bunu hep birlikte sağlayacağız. Turizmi artık ekonomik girdinin dışına çıkararak ülke politikası haline getirip, tüm şehirlerimizdeki Belediye, Valilik ve Bakanlık yetkililerinin turizmi, Devlet Politikası olarak konuşmasını sağlayacağız.” dedi.

“ŞUBELERİNİZİ MERKEZDEN BAĞIMSIZ DEVREDEBİLECEKSİNİZ”

Turizm sektöründe acentaların yaşamış olduğu sorunların çözümü konusunda şimdiden adımlarını atmaya başladıklarını belirten Bilir, “Bizim biliyoruz ki çok önemli birikmiş sorunlarımız var. Uçak bileti sorunu, rehber sorunu, şube merkez sorunu gibi. Ben de bir acentacı olarak sizlerin yaşamış olduğu bu sorunları bizzat yaşıyorum. Yıllardır beklediğimiz bu sorunların çözümüydü. Fakat sorunlarımızın çözümü noktasına geldiğimizde çözülmemiş sorunlarla baş başa kalan biz seyahat acentalarıydık.Biz şu anda şubelerimizi merkez acentamızdan ayrı devredemiyoruz. Ben geçtiğimiz hafta Kültür ve Turizm Bakanımız ile 3 saatlik bir görüşme yaptım sorunlarımızın çözümü vardı gündemimizde. Sayın Bakanımıza şöyle sordum, ‘Sayın Bakanım biz 62 vilayet gezdik ve ben meslektaşlarımıza bir acentacı olarak yaşamış olduğum sorunlarımızı anlatıyorum. Bizim aynı aidatı veren aynı ücret ile kurulan şubelerimiz var. Bu şubelerimizi merkezimizden bağımsız devredebilir miyiz?’ Evet devredebilirsiniz dedi. Bundan sonra merkezden bağımsız şubeler belge ile devredilebilecek. İkinci olarak bizim şubelerimiz geçici olarak faaliyetlerine ara verdiğinde 1618 sayılı yasamıza göre şubelerimizi merkeze alamıyoruz. Geçici süre faaliyetlerini durduran şubelerimizi artık merkeze alabileceğiz ve paylaşımlı ofis kullanımının önünü açacağız. Birden fazla meslektaşımız aynı ofisi, aynı masayı paylaşabilecek. Bunları konuştuk ve Sayın Bakanımızdan sözünü aldık.” ifadelerini kullandı.

“SORUNLARI DEĞİL TURİZM DEĞERLERİMİZİ KONUŞACAĞIZ”

Seçime sayılı günler kaldığını hatırlatan Ali Bilir, sözlerine şu ifadelerle son verdi; “Biz göreve geldikten 3 ay içerisinde var olan sorunlarımızı çözüp, sizlerle beraber mesleğimizi geleceğe taşıma noktasında neler yapabiliriz, ziyaretçi sayısını nasıl arttırabiliriz, turizm değerlerimiz için ve bölgelerimizin tanıtımı için neler yapabiliriz bunları konuşacağız. Bakın bunları hep birlikte yapacağız. Biz TÜRSAB’ı bir kişi değil bin kişi yöneteceğiz. Biliyorsunuz ki 25. Dönem Genel Kurul Seçimimize sayılı günler kaldı. Bu seçim benim şahsi seçimim değil bizim mesleğimizin seçimidir. Mutlaka seçime gelerek kendi iradenizle oyunuzu kullanın. Sizlerle beraber mesleğimizin geleceği için bir karar vereceğiz. Ya eskiye dönüşün yolunu açacağız ya da eskiye dönüş asla yoktur diyeceğiz.”

Bülteni paylaş
0 0