Johnson Health Tech globalde 1,500 milyar USD ciroya koşarken 2023’te Türkiye’de %25 büyüdü
Basın Bülteni
20 Ara, 2023 11:55
Johnson Health Tech globalde 1,500 milyar USD ciroya koşarken 2023’te Türkiye’de %25 büyüdü
Dünya genelinde fitness sektörü gelişmeye devam ederken, Türkiye'deki fitness endüstrisi de büyümeye devam ediyor. Fitness sektöründe yaşanan bu büyümeden Türkiye de payına düşeni alıyor.

Yakaladığı ivmeyle cazip bir pazar haline gelen sektör, global oyuncuların dikkatini çekiyor. Sektörün lider firması Johnson Health Tech (JHT) son beş yılda, fitness sektöründe dünyanın en hızlı büyüyen firması oldu. Johnson Health Tech; Matrix Fitness, Vision Fitness ve Horizon markalarıyla 2021 yılında Türkiye pazarına doğrudan giriş yaptı.

Matrix Fitness markasıyla spor salonları, fitness tesisleri, stüdyolar, otel, konut projeleri ve resmî kurumlarda çözüm ortağı olarak faaliyet gösteren firma Vision Fitness ile de bu alanlarda farklı segmentlerde hizmet vermeye devam etti. Horizon ile de sporu evine taşımak isteyenlere çok zengin seçenekler sunuyor.

Türkiye’de e-ticaret ile hızla büyüyor

JHT; Johnson Fitness ile e-ticarette ev tipi markalarıyla başarılı bir artış elde etti. Özellikle pandemi ve hızla yayılan sağlıklı yaşam akımını fırsata çeviren firma, dünyanın fitness alanında en hızlı büyüyen markası olmayı başardı. Rakamlar, markanın 2023 yılını dünya çapında 1.500 milyar USD seviyesinde kapatacağını gösteriyor.

2025’te 50. yılını kutlayacak olan marka, hedefini 2,1 milyar USD olarak belirledi.

Aynı başarıyı Türkiye’ de elde etmeyi hedefleyen marka 2023 yılında %25 büyüme kaydederken, 2024 için hazırlıklarını sürdürerek pazar payını %30'a çıkarmak ve ortalama %25 daha büyümek için planlar yapıyor. 2025 Türkiye hedefi ise 2022’ye göre %60 daha büyümek ve 3,5 milyon USD ciroya ulaşmak.

Masaj Koltuğu mucidi Fuji Medical artık Johnson Health Tech çatısı altında

2020 yılında Fuji Medical’in %60 hissesini alan marka daha sonra kalan %40 hisseyi de satın alarak wellness sektörünün en güçlü oyuncularından biri haline geldi.

Welness sektöründe mevcutta önemli bir oyuncusu olan marka Fuji Medical satın almasıyla kendi bünyesinde yer alan SYNCA markasına ayrı bir güç kattı.

Küresel olarak masaj koltuğu sektörü büyüklüğü yaklaşık 5.1 milyar ABD Dolarına ulaşıyor. En büyük pazarlar şu anda Asya ülkeleri, özellikle Çin, Japonya ve Kore'dir. Son on yılda yüzde 8-10 büyüme görülmesine rağmen, şu an Avrupa ve Amerika pazarlarında, özellikle ABD'de önemli bir büyüme kaydedilmektedir. Türkiye de bu büyümeden etkilenmekte, masaj koltuğu ve aletlerine olan talep hızlı bir şekilde artmaktadır.

JHT Fitness pazarındaki ilk ve tek yabancı yatırımcı

Türkiye Ülke Müdürü Yakup Çam, dünya çapındaki firmanın Türkiye’de faaliyetlerini direk sürdürme kararının Türkiye’ye duyulan güvenin de bir göstergesi olduğuna işaret ederek açıklamada bulundu; “Johnson Health Tech’in doğrudan Türkiye pazarında yer almasında en önemli etken, ülke genelindeki fitness pazarı potansiyelinin yüksek olmasıdır. Dünyada ve Türkiye’de ticaretin en zor olduğu bu dönemde, JHT’nin ülkemiz fitness sektörüne, ilk ve tek yüzde 100 yabancı iştiraki bir firma olarak yatırım yapması büyük önem taşıyor. Bu Türkiye’deki fitness pazarında var olan potansiyelin ne kadar değerli olduğunun bir göstergesidir. Dünyada ilk üçte yer alan markamız Matrix Fitness başta olmak üzere, Vision Fitness, Horizon ve diğer markalarımız ile tüm gücümüzü fitness pazarının büyümesine harcayacağız. Johnson Group AR-GE çalışmalarında, sektörde ses getirecek yeni ürün tasarımları için çok ciddi yatırımlar yapıyor. En önem verdiği konuların başında ise dijital çözümler ve yeni teknolojiler geliyor. Bu çalışmaların sonucu olarak geliştirdiği yüksek teknoloji ekipmanlar, güçlü global partnerlerimiz tarafından tercih ediliyor. Özellikle zincir fitness salonlarından BASIC FIT, MC FIT, ANYTIME FITNESS, PLANET FITNESS’ı sayabiliriz. Otel sektöründe de aynı şekilde güçlü partnerlere sahibiz. MARIOTT, WYNDHAM, IHG, ACCOR gibi birçok zincir otel grubunun çözüm ortağıyız. Johnson Group’un globaldeki pazar payını, hızlı bir şekilde Türkiye’de de yakalayacağımıza inanıyor ve çalışmalarımızı bu yönde sürdürüyoruz” dedi.

Bülteni paylaş
0 0