Yeni yıla sağlıklı bir başlangıç için tavsiyeler
Basın Bülteni
29 Ara, 2016 09:00
Yeni yıla sağlıklı bir başlangıç için tavsiyeler
Uzmanlar, birçok kişinin yeni yıl kararları arasında ilk sıralarda yer alan kilo verme ve sigarayı bırakma konusunda profesyonel destek almanın daha etkili olacağına dikkat çekiyor.

2016’yı bitirmeye sayılı günler kala, birçok yeni karar alınıyor. Bu kararlar ve hedefler arasında kötü alışkanlıkları terk etmek, kilo vermek, sağlıklı yaşam, iş değiştirmek, sigarayı bırakmak ve düzenli spor yapmak geliyor.

Sigarayı bırakmak için profesyonel destek alınmalı

Özellikle kilo verme ve sigarayı bırakma ile ilgili alınabilecek kararları uygulayabilmede profesyonel destek almanın önemine dikkat çeken Abrahamson Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Taylan, kilo verme ve sigarayı bırakma hakkında önerilerde bulunuyor.

Sigara içmek düşünüldüğü kadar hafife alınacak bir alışkanlık değil, karmaşık ve birden çok etkenin neden olduğu bir bağımlılık türüdür diyen Melike Taylan, şeker ve glütenin de aynı derecede bağımlılık yaptığı belirtiyor. Çok güçlü bir bağımlılık olan Nikotin bağımlılığının Dünya Sağlık Örgütü tarafından tıbbi bir hastalık olarak tanımlandığına dikkat çeken Melike Taylan, “Kendi iradesi ile sigara bırakanların sadece %2 si sigarayı bırakabiliyor geri kalan ise 2 ya da 3 ay içinde tekrar sigaraya başlıyor. Bu nedenle sigara bırakma kararını verdikten sonra destek alarak kararlılığı sürdürmek önem taşıyor” diyor.

Tatlı ve karbonhidrat bağımlılığından arının

Kilo vermek için ise yapılan diyetler ve egzersizler bir süre sonra yarıda kaldığını belirten Melike Taylan, kilo vermede diyet yerine sağlıklı yaşam ve beslenmenin bir hayat biçimi haline getirilmesini öneriyor. Bunun için de öncelikle tatlı ve karbonhidrat bağımlılığınızdan arınmanın şart olduğuna vurgu yapıyor.

Beslenme düzeninden çıkarılan glüten ve şeker sağlıklı ve hızlı bir kilo vermeye yardımcı olacağını söyleyen Melike Taylan, “Şeker derken tatlılar, salata sosları, barbekü sosları da işin içine giriyor. İşlenmiş gıda ve alkol de şeker bağımlılığı ile ilgili. Bal kullanılması ve günlük şeker ihtiyacının meyvelerden alınması gerekiyor. Ayrıca bol su tüketilmeli ve ambalajlı her türlü gıdadan kaçınılmalı. Yıl içerisinde düzenli uygulanan destek programı ile sağlıklı kilo vermek hayal değil.”

Şeker bağımlılık yapıyor

Princeton ve Minnesota Üniversiteleri'nde fareler üzerinde yapılan araştırmalar, şekerin ne kadar bağımlılık yapabileceğini pekiştirdi. Farelere şeker verildiğinde, fareler yoğun bir istek, sarhoşluk gibi bağımlılık belirtileri sergilediler. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara ek olarak beyin taramaları da normal hastalarda dondurmanın aynı memnuniyet hissini oluşturduğunu gösteriyor.

Video
Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
Be Positive

Adres : Balmumcu Mahallesi Itri Sk. No: 24 Beşiktaş / İstanbul

Telefon : 0850 202 6 202

Web : http://www.bepositive.com.tr

E Posta : info@bepositive.com.tr