Esnafı Güçlendiren Projeler Tam Gaz Devam Ediyor
Basın Bülteni
27 Tem, 2016 06:30
Esnafı Güçlendiren Projeler Tam Gaz Devam Ediyor
Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelen Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan “Esnaf ve Sanatkârlar Özelinde Sektör Analizi Projesi” ile ilgili önemli detaylar paylaştı. Sayın Erkan, 15 Temmuz’da yaşananlar hakkında da açıklamalarda bulundu.

Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan, Sakarya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi. Genel Müdür Erkan, toplantıda Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın esnaf ve sanatkârlara yönelik yapılan çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakanlık olarak birçok proje yürüttüklerini ifade eden Erkan: “Esnaf ve sanatkârlarımıza yönelik pek çok çalışmayı bir arada yürütmekteyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız’ın da teşrifleriyle 2014 yılında gerçekleştirdiğimiz Esnaf ve Sanatkârlar Şurası ile çalışmalarımız daha da hızlandı. Burada alınan kararların yerine getirilmesi için var gücümüzle çalışmaktayız.” dedi.

Esnafın Sorunlarını En Doğru Şekilde Tespit Ediyoruz

Bakanlık tarafından yürütülen projeler ile ilgili detayları aktaran Sayın Erkan şunları ifade etti: “Esnaf ve Sanatkârlar Özelinde Sektör Analizi Projesi ile sizin sorunlarınızı en doğru şekilde tespit ediyoruz. Bu sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştiriyor ve bu önerileri, ilgili bakanlıklarla paylaşıyoruz. En önemlisi de çalışmalarımızın tamamını sizlerin de katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Bu ay itibariyle dört sektörümüzün analizini tamamlamış bulunmaktayız. Kalan sektörlerimiz için de çalışmalara başladık. Bir diğer önemli projemiz ise ESHEP olarak adlandırdığımız, Esnaf ve Sanatkârlara Sunulan Hizmetlerin Etkinlik ve Verimliliğinin Arttırılması Projesi’dir. Bu projedeki amacımız; meslek kuruluşları ile genel müdürlüğümüzün faaliyetlerindeki etkinliğin ve verimliliğin arttırılması, esnaf ve sanatkârların beklentilerini karşılayacak hizmet çeşitleri ve bu hizmetlerin nasıl sunulacağının belirlenmesidir.

Bu proje kapsamında meslek kuruluşlarımızın daha güçlü ve etkin olabilmesi için dünya örneklerini inceleyerek tespit etmeye çalışmaktayız. Odalarımızı, sadece aidat toplandığı bir yer değil, güçlü yapılarıyla esnaf ve sanatkârların her zaman yanında olan birer yapıya çevirmek, en büyük hedeflerimizdendir. Esnaf ve Sanatkâr meslek kollarını günümüz şartlarına uyumlu hale getirmek için ‘Esnaf ve Sanatkâr ile Tacir ve Sanayiciyi Belirleme Koordinasyon Kurulu’ kararı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Gerekli düzenlemelerin yapılması amacıyla Genel Müdürlüğümüz çalışmalarına başlamış olup, bu çalışmalar sonucunda artık sicil kayıtları daha düzenli bir hale gelecektir.”

Yapılan Projelerin Amacı Esnafı Güçlendirmek

Bakanlığın projeleri hakkında bilgi veren Esnaf ve Sanatkârlar Genel Müdürü Necmettin Erkan ayrıca, bu projelerin yapılan çalışmaların sadece ufak bir kısmı olduğunu belirtti. Sayın Erkan, yapılan tüm çalışmaların hedefinin esnaf ve sanatkârların ticari hayatlarında karşılaştıkları sorunları çözerek, büyük işletmeler ile daha kolay rekabet etmesini ve geleceğe daha emin adımlarla yürümesini sağlamak olduğunu da sözlerine ekledi.

“15 Temmuz Milletimizin Kahramanlık Sembolüdür”

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen darbe girişimi ile ilgili olarak da konuşan Sayın Erkan: “15 Temmuz 2016 gecesi millet olarak tarihimizin en zor, en uzun ve en karanlık gecelerinden birini yaşadık. Yüce Rabbimiz, bütün unsurlarıyla milletimize kenetlenmeyi nasip etti ve milletimiz emanetine sahip çıktı. Hiç kuşkusuz millet olarak sahip olduğumuz bu birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhu en büyük nimetlerden biridir. 15 Temmuz; milletimizin kahramanlık sembolüdür. 15 Temmuz; topuyla, uçağıyla, tankıyla alevlenen hainlik ateşinin imanla söndürülmesi demektir. 15 Temmuz; hiçbir gücün Allah aşkı ve vatan sevgisinden daha güçlü olmadığının gösterdiği gündür. Halkımız milli iradesine sahip çıkmıştır ve Başkomutan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında olmuştur. Bu haysiyetsiz, omurgasız silahlı hainlere karşı; vatanını savunan, onurlu ruhlarıyla bedenlerini cansiperane bir şekilde kin ve nefret saçan silahların önüne atan kahraman şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyoruz.” dedi.

Bülteni paylaş
0 0
İletişim bilgileri
Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü

Adres : Dumlupınar Bulvarı No:151 Eskişehir Yolu 9. Km 06800 Çankaya ANKARA

Telefon : 0 312 449 43 00

Faks : 0 312 449 43 06

Web : https://esnaf.gtb.gov.tr