KRC Canlı Cerrahi Sempozyumu’nda Katarakt ve Görme Bozukluğu Düzeltildi
Basın Bülteni
22 Şub, 2016 07:00
KRC Canlı Cerrahi Sempozyumu’nda Katarakt ve Görme Bozukluğu Düzeltildi
Katarakt ve refraksiyon cerrahisindeki son gelişmeler ve yeni teknikler, 20-21 Şubat 2016 tarihleri arasında İstanbul’da Türk Oftalmoloji Derneği (TOD) tarafından gerçekleşen KRC Canlı Cerrahi Sempozyumu’nda gözler önüne serildi. Sempozyum sırasında VSY Biotechnology’nin her mesafede görüş gücü sunan trifokal lensleri ile astigmatı düzelten lensleri canlı yayınla hastalara implante edildi.

KRC Canlı Cerrahi Sempozyumu sırasında Doç. Dr. Banu Acar, VSY Biotechnology tarafından üretimi gerçekleştirilen ve her mesafede görüş sağlama özelliği ile dünyada ön plana çıkan trifokal+EDOF teknolojili lensi hastaya implante etti. Ameliyat sonrasında soruları yanıtlayan Doç. Dr. Banu Acar, saydam malzemelerin farklı frekanslardaki ışığı farklı miktarlarda saçma ölçüsü olarak bilinen Abbe değerinin görüntü kalitesini belirleyen önemli unsurlar arasında yer aldığını belirterek, bu oranın 20 ila 70 arasında değiştiğini, insan gözündeki abbe değerinin ise 47 oranında olduğunu söyledi. İmplante ettikleri lensin ise 58 abbe değerine sahip olması özelliğiyle de kaliteli görüş imkânı sunduğunu açıkladı.

ASTİGMAT HASTALARI DA SAĞLIKLI GÖZLERE KAVUŞTU

Prof. Dr. Orkun Müftüoğlu yaptığı operasyonda, kataraktı düzeltirken astigmat sorununa da çözüm oluşturan Toric lensi implante etti.   Prof. Dr. Orkun Müftüoğlu,  lenslerde kaliteli materyal kullanımı ve asferik tasarımın oldukça önemli bir konu olduğu üzerinde durdu. İmplante edilen lensin haptik plate tasarımı sayesinde lensin her iki tarafa dönebilmesi özelliğinin gözde açı ayarlarken doktorlara kolaylık sağladığını, ince açı ayarını titizlikle yapılabildiğini belirtti.

LENSİN YERLEŞTİRİLME AÇISI ÇOK ÖNEMLİ!

Panelistler arasında yer alan Prof. Dr. Selim Doğanay da astigmat düzelten lensleri implante ederken açı ayarının çok iyi bir şekilde yapılabilmesini sağlayan “ameliyat öncesi göz işaretlemelerinin” önemine değindi. Dr. Doğanay;  “yüzde 3,3’lük derecelik kaymada, astigmatta da yüzde 3,3’lük bir kayıp oluyor. Dolayısıyla 30 derecelik bir yanılgı astigmat özellikli bir lensin etkisizleştirilmesi anlamına geliyor.  Astigmatik olgularda son derecede önemli olan ameliyat öncesi işaretlemelere önem vermeliyiz” şeklinde konuştu.

KATARAKT HASTALARININ 3’TE BİRİNDE ASTİGMAT GÖRÜLÜYOR

VSY Biotechnology lenslerinin implante edildiği canlı yayının salon moderatörlüğünü gerçekleştiren Prof. Dr. İzzet Can, yapılan istatistiklere göre her 3 katarakt hastasından birinde astigmat olduğunu belirterek; çok yüksek astigmatı bulunan tüm astigmat hastaların refraktif cerrahi sayesinde sağlıklı gözlere kavuşabildiğini açıkladı.

Bülteni paylaş
0 0